avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetarea contractului de munca

Buna ziua

La incetarea contractului de munca cu art 55 alin.B, conform noului cod al muncii pot beneficia de indemnizatie de somaj ?
Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2012
mariangugles, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:46, 5 Februarie 2012
Incetarea contractului trebuie facut cu alt articol,contabila sirmei stie ca nu beneficiati de somaj cu acest articol..


Beneficiati de indemnizatie de somaj numai daca va inceteaza contractul individual de munca (CIM) cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii:
art. 31 alin. (3), art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4).

Ultima modificare: Duminică, 5 Februarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@ mariangugles

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
Va multumesc din inima, tuturor pentru raspuns la intrebare !
Oare sa o fi facut din nestiinta contabila sau intentionat ?!!!
Se pot lua in calcul ambele variante ... daca se doreste se poate remedia aceasta situatie, astfel incat dvs sa beneficiati de somaj ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art .55 ContSters75393 ContSters75393 Buna ziua.As avea si eu o intrebare.Daca unei persoane i se desface contractul de munca in baza art. 55,b poate beneficia de indemniztia de somaj? (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? madalinaminca madalinaminca pot beneficia de somaj daca mi s-a desfacur contractul de munca cu art.55 litera b in 01.03.2012 avand in vedere ca lucrez din 1990 iar la ultimul loc de munca ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? bengeaandreea bengeaandreea daca am lucrat intr-o firma 4 ani si am plecat am dreptul la somaj,daca acesta in urma cu 5luniinainte de a pleca, mi-a schimbat functia din ospatar in ajutor ... (vezi toată discuția)