Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetarea contractului de munca

Buna ziua

La incetarea contractului de munca cu art 55 alin.B, conform noului cod al muncii pot beneficia de indemnizatie de somaj ?
mariangugles, utilizator
Incetarea contractului trebuie facut cu alt articol,contabila sirmei stie ca nu beneficiati de somaj cu acest articol..

Beneficiati de indemnizatie de somaj numai daca va inceteaza contractul individual de munca (CIM) cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii:
art. 31 alin. (3), art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4).

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@ mariangugles

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
Va multumesc din inima, tuturor pentru raspuns la intrebare !
Oare sa o fi facut din nestiinta contabila sau intentionat ?!!!
Se pot lua in calcul ambele variante ... daca se doreste se poate remedia aceasta situatie, astfel incat dvs sa beneficiati de somaj ....