Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deti un srl, in caz de deces copii pot sa conduca ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deti un srl, in caz de deces copii pot sa conduca srl-ul mai departe?

deti un srl, in caz de deces copii pot sa conduca srl-ul mai departe? Care este baza legala care prevede asa ceva sau in ce conditii?
Va multumesc
Buna ziua,

Daca se introduce in actul constitutiv acest aspect.

O zi buna!
Se poate daca in actul constitutiv exista o clauza care prevede continuarea societatii cu mostenitorii si in urma decesului asociatului se dezbate succesiunea si se elibereaza certificat de mostenitor in care sunt evidentiate partile sociale transmise catre mostenitori.
mostenirea e mostenire,important e sa fie acceptata.
Daca transferul calitatii de asociat prin succesiune nu este restrictionat prin actul constitutiv, acesta se poate face si catre un minor. Evident interesele acestuia sunt reprezentate de tutore sau curator sub supravegherea serviciului autoritatii tutelare de pe langa primarie. Un temei legal interpretabil in acest il puteti gasi in art. 202 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale. Exista posibilitatea ca la incheierea actului constitutiv sa se interzica prin succesiune transferul calitatii de asociat, in acest caz mostenitorii avand posibiliatea de a cere de la societate contravaloarea partilor sociale mostenite in baza ultimei situatii financiare care are aprobarea AGA.