Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Schimbarea valorii partilor sociale fara acordul ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Schimbarea valorii partilor sociale fara acordul tuturor asociatilor.

Fratele meu si cu mine suntem mostenitorii a 25% din partile sociale ale unei societati comerciale cu raspundere limitata pe care mama noastra le-a detinut fiind asociat la data decesului ei. In actul constitutiv NU este specificat daca activitatea firmei poate continua cu mostenitorii. Am facut o adresa catre ceilalti asociati de inscriere ca asociati si nu s-a refuzat cererea. Intrebarea mea este pot ceilalti asociati la firma sa modifice valoarea partilor sociale detinute de ei astfel ca valoarea partilor sociale detinute de noi doi sa scada? Va multumesc.
CristianCan, utilizator
orice modificare a actului constitutiv se face conform dispozitiilor acestuia sau ale legii 31/1990. ca standard, ptr aceste modificari se cere unanimitatea in votul Adunarii Generale.
Orice modificare a actului constitutiv se face prin hotararea adunarii generale a asociatilor. Avand in vedere ca valoarea partilor sociale este stabilita in cuprinsul actului constitutiv, in conformitate cu prevederile art. 192 alin. 2 din legea nr. 31 / 1990 "pentru hotararile avand ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociatilor, in afara de cazul cand legea sau actul constitutiv prevede altfel".

Sa inteleg ca orice moficare a valorii partilor sociale aprobata de AGA va afecta TOATE partile sociale din actul constitutiv? Mentionez ca eu si fratele meu nu avem calitatea de asociati si deci nu putem face parte din AGA. Noi suntem doar mostenitori ai partilor sociale.
CristianCan a scris:

Noi suntem doar mostenitori ai partilor sociale.

Inregistrati-va la registrul comertului ca mostenitori ai asociatului defunct si veti deveni asociati cu drepturi depline.
La Registrul Comertului ni s-a comunicat ca pentru inscrierea noastra ca asociati in baza lor de date ne trebuie hotarirea AGA intocmita in baza certificatului de mostenitor. Or hotarirea AGA este de ne-acceptare a mea si fratelui meu ca asociati. In consecinta intram la art. 202 alin. 3 din Legea 31/1990 doar.