avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala, implinire termen prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala, implinire termen prescriptie

Speta: am fost sanctionata contraventional deoarece am circulat fara a detine rovigneta valabila. Fata a fost savarsita in data de 17.02.2011 iar procesul-verbal a fost comunicat in data de 26.08.2011. Consider ca in cauza a intervenit prescriptia prevazuta de art.13 alin 1 din O.G. NR.2/2001. Instanta a respins plangerea motivand ca fapta a fost savarsita la data de 17.02.2011 iar procesul-verbal a fost intocmit la data de 16.08.2011, deci in termenul legal de 6 luni.Desi sanctiunea putea fi aplicata din data de 18.02.2011 si pana la data de 18.08.2011, instanta nu a tinut cont si a considerat p-v intocmit in termen. As vrea sa fac recurs. Daca m ati putea ajuta cu alte motive decat cele invocate in plangere. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioanajus , utilizator 20:54, 24 Aprilie 2012
Nu puteti sa faceti recurs.
p-v a fost intocmit in termenul legal si din cate stiu eu acum hotararea judecatoriei este definitiva .
ar fi trebuit sa va legati de semnatura electronica.
Sentinta se poate ataca cu recurs in 15 zile de la comunicare. Astfel dupa cum se poate vedea de pe ştampila postei de pe plicul in care a fost transmis procesul verbal, sanctiunea a fost aplicata la data de 26.08.2011, deci dupa implinirea cu 6 zile a termenului limita pana la care se putea aplica sanctiunea. Aplicand sanctiunea la data de 26.08.2011-data postei, stampila de pe plic, rezulta ca a intervenit prescriptia dreptului la actiune iar intimata nu mai are niciun drept pentru a trage la raspundere contravenientul.
Confundati aplicarea sanctiunii contraventionale, care inseamna incheierea procesului verbal de contraventie, cu comunicarea acestuia. Prescriptia nu poate fi un motiv de recurs. In OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor sunt reglementate doua termene de prescriptie:
1. Organul constatator trebuie sa incheie procesul verbal de contraventie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei (adica sa aplice sanctiunea). Daca fapta a fost savarsita in 17.02.2011, organul constatator era obligat sa incheie procesul verbal de contraventie pana in 17.08.2011, sub sanctiunea prescriptiei aplicarii amenzii contraventionale (art. 13, alin. 1 din OG nr. 2/2001).

2. In termen de o luna de la data incheierii procesului verbal, organul constatator are obligatia sa-l comunice contravenientului. Prin urmare, daca a aplicat sanctiunea in 16.08.2011 asa cum a retinut instanta, organul constator avea obligatia sa va comunice procesul verbal pana in data de 16.09.2011, sub sanctiunea prescriptiei executarii amenzii contraventionale (art. 14, alin. 1 din OG nr. 2/2001).
multumesc pt rasp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta, termene de prescriptie cgolgot cgolgot Buna ziua, am o nelamurire in legatura cu termenul de 6 luni dupa care amenda pentru rovinieta se prescrie.In unele parti am intalnit varianta celor 6 luni de ... (vezi toată discuția)
Prescriptia sanctiunii amenzii herminaida herminaida buna ziua . la data de 05.10.2011 (data procesului verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare) am primit (gasit afisat) la domiciliu un proces verbal ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie, termene de prescriptie lucutza55 lucutza55 o amenda primita in ianuarie 2012 pentru o fapta petrecuta in iulie 2011 poate fi contestata pentru acest motiv? exista vreo specificatie in legislatie privind ... (vezi toată discuția)