Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... COLOANA DE TEVI DIN APARTAMENT
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

COLOANA DE TEVI DIN APARTAMENT

Buna ziua ,
Cand mi-am renovat apartamentul am camuflat ( imbracat in rigips) toate tevile de la colorifere le din apartament . Stand de vorba cu cineva referitor la costurile pentru partile comune in care intra si tevile in apartament mi-a spus ca exista o lege prin care cei care au tevile izolate sunt scutiti de plata . Ce stiti despre asta . Multumesc
A fost o data ,de demult,acum acea prevedere este abrogata
Dar, la calculul caldurii degajate de acele tevi trebuie sa se tina seama de realitatea din teren.
Daca vecinii au repartitoare , firma care calculeaza si repartizeaza costurile incalzirii in condominiu este obligata sa tina seama de izolatiile existente. Deaceea, puteti merge la punctul de lucru al firmei de repartitoare sa vedeti daca acele tevi apar izolate in evidenta lor.
Daca doriti ca sa izolati mai bine aceste tevi, intrebatii pe ei ce materiale sa folositi , ce metoda o sa aplicati, etc.