Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... tranzactionare teren arabil fara intabulare si cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

tranzactionare teren arabil fara intabulare si cadastru

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum pot sa cumpar un teren agricol, avand in vedere ca la sate, situatia juridica a majoritatii terenurilor este neclara, nu au intabulare, nu au cadastru, exista doar un certificat de mostenitor, in cel mai fericit caz.
Multumesc.
Asigurat-va ca cel care va vinde este proprietarul de drept al terenului si ca terenul nu face obiectul vreunui litigiu
Daca intelegti sa achizitionati teren in conditiile cunoscute,pe cale de consecinta rezulta ca va asumati si eventualele riscuri
Multumesc pentru raspuns,

Neclaritatea mea este sub ce forma inchei contractul, avand in vedere ca este vorba de un imobil care, din cate stiu, poate fi tranzactionat doar prin contract autentic. Notarul nu imi poate incheia un contract de vanzare cumparare fara ca terenul sa aiba toate actele-intabulare, cadastru-iar la sate oamenii nu au banii necesari pentru a le face.
Exista vreo cale prin care sa cumpar terenul si ulterior sa fac eu toate demersurile pentru inscriere in cartea funciara, cadastru?
Sau exista exceptii pentru tranzactionarea acestor terenuri, intrucat se cunoaste ca marea majoritate nu sunt intabulate?
Un teren nu poate fi achizitionat prin act autentic (incheiat la notar) decat daca este executat cadastrul si este intabulat. Din moment ce persoana de la care doriti sa cumparati are act de proprietate (si aici ma refer la titlul de proprietate emis in baza legii 18/1991, nu vreun act din timpul Marii Uniri, tinut pe undeva prin lada de zestre), nu vad de ce nu s-ar putea efectua formalitatile funciare si dvs. scapati de orice stres. Puteti incheia un antecontract de vanzare-cumparare (la notar) si dobandi o procura notariala de la proprietar, prin care sa fiti imputernicit dvs. sa efectuati cadastrul si intabularea, iar cand documentatia este gata, finalizati actele cu proprietarul. Nu va recomand in nici un caz chitanta de mana, fie ea si cu un regiment intreg de martori, pentru ca sunt sanse mari sa va treziti pe treptele tribunalului si zau ca nu se merita.
Multumesc,

Voi incerca sa fac asa cum m-ati sfatuit,
O zi buna!