Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum cumpar?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum cumpar?

as dori sa-mi spuneti care este ce-a mai simpla varianta de a cumpara un teren extravilan
Achizitia directa si legala direct de la proprietar
Daca puteti fi mai exact in ceea ce va intereseaza... caci nu vad sensul unei astfel de intrebari, probabil ne scapa.
buna seara/
ce va impidica sa mergeti la un BNp sa faceti actul de vanzare cumparare?
nu au toate actele, am refer aici la cadastru, intabulare?
Trebuie neaparat sa merg la notar? Vanzatorul nu are cadastru. Este legala o chitanta?
in acest caz, de ce nu asteptati sa faca cadastrul si ulterior se va proceda la transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului respectiv, catre dvs .
pt vanzarea terenurilor este obligatorie forma autentica.

daca va doriti neaparat achizitionarea acestui teren si probabil vanzatorul are nevoie de bani pt cadastru , puteti incheia un act sub semnatura privata , achitand un avans . iar vanzatorul sa se oblige ca dupa efectuarea cadastrului sa va vanda dvs. terenul, intr-un anumit termen . in caz contrar, suma de bani acordata cu titlu de avans va fi restituita integral .