avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum cumpar?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum cumpar?

as dori sa-mi spuneti care este ce-a mai simpla varianta de a cumpara un teren extravilan
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:08, 18 Noiembrie 2009
buna ziua!
nu este suficienta o chitanta!
aveti 2 posibilitati, fia asteptati sa faca vanzatorul cadastru si inatabularea si dupa incheiati conatractul de vanzare cumpararea in form a autentica.
fin incheiati un antecontract de vanzare cumparare, si dupa va adresati instantei sa pronunte o hot care sa tina loc de act de vanzare cumparare.
Nu e mai scump prin instanta la inceput?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Antecontract vanzare cumparare vreau_sa_stiu vreau_sa_stiu vreau sa stiu ce e de facut daca am nincheiat un antecontract de vanzare cumparare pt un teren, fara cadastru. cand am facut cadastru pt incheierea ... (vezi toată discuția)
Constatare drept de proprietate loredana24 loredana24 Buna ziua. Va solicit ajutorul cu urmatoarea speta. X face un antecontract de vanzare cumparare cu Y in vederea vanzarii unui teren agricol. Pretul este ... (vezi toată discuția)
Vanzare cumpare teren cisti cisti am si eu o problema: poate fi vandut un teren prin contract de vanzare cumparare cu dare de data certa la un avocat? dar vanzatorul daca detine terenul in baza ... (vezi toată discuția)