Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajare depozit bancar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajare depozit bancar

Buna ziua,
In curind ajung in faza partajului si am o dilema:am un depozit bancar in care fosta sotie este titulara si eu la clauze de restituire, bani provin din platile mele compensatorii. Fosta sotie nu mai are surse de venituri de 20 de ani.Cum se va face partajarea acestuia?
Multumesc.
prezumtia este de 50-50% ;ramane sa probati ca banii provin din plati compensatorii in exclusivitate.
atentie sa nu va lichideze sotia contul pana atunci :D
se considera contributie egala. daca vreti cota majoritara sau exclusiva trebuie sa faceti dovada si platiti taxa de timbru la valoare
Banii ce reprezinta plati compensatorii v-au fost virate direct in contul respectiv sau i-ati depus dvs ulterior in contul sotiei ?
gi_jane2 a scris:

Banii ce reprezinta plati compensatorii v-au fost virate direct in contul respectiv sau i-ati depus dvs ulterior in contul sotiei ?

Banii au fost depusi ulterior in contul sotiei , cu mentiunea in fata reprezentantului bancii ca provin de la sot.
Daca nu-i puteti retrage dvs si nici sotia nu vrea sa imparta ,cereti in instanta impartirea sumei de bani din cont, dovediti provenienta banilor .