avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie de somaj?

Buna ziua din luna iulie 2010 am terminat concediul pentru cresterea copilului, de atunci am contract individual de munca de la 8ore/zi scazut la 4ore/zi, ma intereseaza daca pot beneficia de somaj daca mi se desfiinteaza postul. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 16:09, 6 Februarie 2012
Aveti nevoie de un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii.Daca postul se restructureaza in februarie,se ia in calcul perioada februarie 2010-februarie 2012.
In acest interval aveti 5 luni de ccc,care nu vor intra in calcul si dupa revenire din ccc ati realizat un stagiu de cotizare de 9 luni(Iulie 2010-ianuarie 2012cu program de 4 ore/zi).
Dar,in cf. cu prevederile art.ART. 35din Lg.76:

(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizate inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.

Asadar, pe langa cele 9luni realizate dupa revenire,se pot cumula inca 3 luni de stagiu realizate inainte de inceperea ccc,respectiv din 2008,pt. a putea completa stagiul si a beneficia de somaj.
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cresterea copilului Anca1011 Anca1011 Un angajat care a fost in concediul pentru cresterea copilului poate beneficia la incheierea concediului de somaj? (vezi toată discuția)
Somaj dupa angajare perioada determinata laura_gg laura_gg Ma aflu in urmatoarea situatie: 01 aug 2004 - 06 mai 2010 angajat 06 mai 2010 - 06 mai 2012 CCC 06 mai 2012 - 06 mai 2013 concediu fara plata Pe 06 mai ... (vezi toată discuția)
Dupa noul cod al muncii, concediere la intoarcerea din concediu copil adrian007 adrian007 Buna ziua, Sotia mea tocmai termina concediul de 2 ani si urma sa se intoarca la munca insa a fost informata ca nu mai au nevoie de inca un om si ca o vor ... (vezi toată discuția)