Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie de somaj?

Buna ziua din luna iulie 2010 am terminat concediul pentru cresterea copilului, de atunci am contract individual de munca de la 8ore/zi scazut la 4ore/zi, ma intereseaza daca pot beneficia de somaj daca mi se desfiinteaza postul. Va multumesc
Aveti nevoie de un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii.Daca postul se restructureaza in februarie,se ia in calcul perioada februarie 2010-februarie 2012.
In acest interval aveti 5 luni de ccc,care nu vor intra in calcul si dupa revenire din ccc ati realizat un stagiu de cotizare de 9 luni(Iulie 2010-ianuarie 2012cu program de 4 ore/zi).
Dar,in cf. cu prevederile art.ART. 35din Lg.76:

(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizate inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.

Asadar, pe langa cele 9luni realizate dupa revenire,se pot cumula inca 3 luni de stagiu realizate inainte de inceperea ccc,respectiv din 2008,pt. a putea completa stagiul si a beneficia de somaj.
ContSters136493, utilizator