Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cresterea copilului

Un angajat care a fost in concediul pentru cresterea copilului poate beneficia la incheierea concediului de somaj?
Daca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru acordarea somajului , atunci va beneficia de somaj dupa terminarea CCC.

Stagiul de cotizare va fi constituit din stagiu de cotizare realizat inainte de intrarea in CCC + stagiu de cotizare realizat dupa terminarea CCC.

Cand a intrat in CCC?
a intrat in ccc pe data de 18.08.2010!
multumesc
Da, dar la stabilirea indemnizatiei nu se ia in calcul perioada in care contracul a fost suspendat pe perioada concediului de ingrijire, numai la incapacitate temporara de munca suportata de unitate.Calculul se face in baza stagiului de cotizare de 12 luni din ultimele 24 luni anterioare intrarii in concediu de ingrijire copil.
Art.35 din Legea nr.76/2002:
(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de muncă sau de serviciu suspendate, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă în care plata indemnizaţiei se suportă de unitate, conform legii, stagiul minim de cotizare se realizează prin cumularea perioadei de asigurare realizate înainte de suspendare cu perioada de asigurare realizată după reluarea activităţii.