avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general achizitii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

achizitii

Buna ziua,
Am si eu o trebare referitor la achizitii.
Lucrez in cadrul unei firme care este infiintata de administratiile publice (un S.R.L.). Societatea se autofinanteaza prin prestare de servicii. Intrebarea este daca trebuie sa tin cont de OUG 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică in cazul in care fac o achizitie.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: miha180611 , utilizator 16:18, 14 Februarie 2012
In Oug 34/2006 la articolul 8 sunt definite autoritatile contractante. Verificati daca va incadrati sau nu. Atentie la lit. b) si lit. e) :
Art. 8
Este autoritate contractantă în sensul prezentei ordonanţe de urgenţă:

a)oricare organism al statului - autoritate publică sau instituţie publică - care acţionează la nivel central ori la nivel regional sau local;

b) oricare organism, altul decât unul dintre cele prevăzute la lit. a), cu personalitate juridică, care a fost înfiinţat pentru a satisface nevoi de interes general fără caracter comercial sau industrial şi care se află cel puţin în una dintre următoarele situaţii:

- este finanţat, în majoritate, de către o autoritate contractantă, astfel cum este definită la lit. a), sau de către un alt organism de drept public;

- se află în subordinea sau este supusă controlului unei autorităţi contractante, astfel cum este definită la lit. a), sau unui alt organism de drept public;

- în componenţa consiliului de administraţie/organului de conducere sau de supervizare mai mult de jumătate din numărul membrilor acestuia sunt numiţi de către o autoritate contractantă, astfel cum este definită la lit. a), sau de către un alt organism de drept public;

c)oricare asociere formată de una sau mai multe autorităţi contractante dintre cele prevăzute la lit. a), b), d) sau e);

d)oricare întreprindere publică ce desfăşoară una sau mai multe dintre activităţile prevăzute la cap. VIII secţiunea 1, atunci când aceasta atribuie contracte de achiziţie publică sau încheie acorduri-cadru destinate efectuării respectivelor activităţi;

e)oricare subiect de drept, altul decât cele prevăzute la lit. a) - d), care desfăşoară una sau mai multe dintre activităţile prevăzute la cap. VIII secţiunea 1(se face referire la contractele sectoriale), în baza unui drept special sau exclusiv, astfel cum este acesta definit la art. 3 lit.k), acordat de o autoritate competentă, atunci când acesta atribuie contracte de achiziţie publică sau încheie acorduri-cadru destinate efectuării respectivelor activităţi.

[ link extern ]
Va multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii publice din fonduri europene Ilie Geanina Ilie Geanina As solicita un raspuns in aceasta speta. O organizatie nonguvernamentala care in cadrul unui proiect cu finantare nerambursabila achizitioneaza produse, ... (vezi toată discuția)
Acord cadru sau contract de achizitie publica? geanina.valean geanina.valean Buna ziua, Care e diferenta intre un acord cadru si un contract de achizitie publica (in cazul contractelor de lucrari se poate incheia oricare din cele ... (vezi toată discuția)
Ce ordonanta prevede acest lucru? iuli-ana iuli-ana am un contract prestari servcii cu o institutie de stat , m-am anuntat ca imi vor plati facturile in perioada 25-30 ale luni , stiti daca s-a dat o ordonanta ... (vezi toată discuția)