avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinerea unui teren confiscat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinerea unui teren confiscat

Buna ziua
Avem o casa care a fost confiscata de catre stat dar nu abuziv si prin urmarea unei infractiuni comise de strabunicul meu.
Pana in 2008 am platit chirie la casa , in 2008 am mers la fostul ICRAL si am cumparat casa.Locuinta se vinde in baza legii 112/1995, odata cu locuinta se vinde si o cota indiviza de 100% din partile de folosinta comune ale imobilului de 96.5 mp, teren situat sub constructie conform art.33 din H.G. 20/1996.
Problema este restul terenului (curtea), nu stim cum sa il obtinem, cei de la care am cumparat casa nu stiau nimic de teren si nici la primarie nu am primit un raspuns. As dori sa stiu cum putem obtine terenul si unde am putea intreba. Mentionez ca platim ipozit doar pe casa, pe teren nu ne vine nimic . Si avem actele prin care strabunicul a cumparat terenul.

Alte discuții în legătură

Buna ziua.. legea 112/1995 (terenul de sub locuinta nationalizata indivizata ) revennger revennger am cumparat in 1997 prin legea 112/1995 o locuinta de 50.23 mp reprezentand o cota indiviza de 30% din imobil , odata cu locuinta se vinde si o cota indiviza ... (vezi toată discuția)
Legea112/1995 revennger revennger buna ziua , prin legea 112/1995 am facut un contract vanzare cumparare a unei locuinte nationalizate in anul 1998 compusa din camera si dormitor ,bucatarie ... (vezi toată discuția)
Un sfat va rog Cotty Cotty am cumparat un imobil in baza legii 112/1995 dar primaria refuza sa-mi vanda terenul de 11 mp aferent curtii casei. ce pot face ca sa oblig primaria sa-mi ... (vezi toată discuția)