Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA pe codul CAEN 6202 la norma de venit - intrebari ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA pe codul CAEN 6202 la norma de venit - intrebari cu noile schimbari

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari legate de un PFA pe codul CAEN 6202 la norma de venit:

1. Mai exista norma de venit pentru IT (creare the software si consultanta) sau acum e totul pe sistem real?
2. Daca vreau sa facturez la o persoana din UE (Anglia) trebuie sa-mi fac cod de TVA? Pot sa facturez cu TVA 0? Cum se procedeaza? Am inteles ca ei prefera sa factureze pe un cod de TVA pentru ca isi pot deduce checltuielile, dar ce inseamna asta pentru mine?
3. E posibil sa fiu neplatitor de TVA daca serviciile prestate sunt pentru strainatate (UE si/sau SUA)?
4. Daca nu am contract "fizic" cu cineva, dar ma plateste pentru munca depusa, cum pot inregistra sumele?
5. Ce cheltuieli sunt deductibile?
6. Trebuie sa ma inregistrez in ROI daca lucrez pentru firme din strainatate (UE si nu numai). Daca colaborez cu firme din America de ce am nevoie?
7. Ce documente contabile trebuie facute lunar/trimestrial?
8. Am inteles ca trebuie sa platesc din norma (10.000 pentru 6202 pe Timisoara):
- impozitul pe venit: 16% din venitul net (venitul brut - cheltuieli = norma - cheltuieli);
- platesc TVA daca depasesc suma de 119.000/ an (35.000 de euro), dar platesc la toata suma sau doar la ce depasesc?
- contributie sanatate pe an: 5.5% din norma;
- contributie pensie pe an: cota * baza * 12 ( unde baza e valoarea la care fac contractul si la care vreau sa platesc contributia, cota nu stiu cum se calculeaza, e procent fix? - sper ca nu e acel 31.5% despre care am tot citit);
- somajul pe an: 3.5% * baza * 12 (am inteles ca e optional).
Imi puteti confirma daca asa sunt?
9. Taxele de plata sunt:
- impozitul: trimestrial pana pe 15 ale ultimei luni din fiecare trimestru (15 martie, 15 iunie, 15 septembrie, 15 decembrie);
- contributiile nu stiu cand trebuie platite (trebuie platite lunar?);
Imi puteti confirma daca astea sunt?
10. Registre fizice pe care trebuie sa le am:
- registrul jurnal de incasari si plati (trebuie sa completez doar la incasari);
- registrul inventar;
- registrul unic de control (am inteles ca trebuie si acesta).
11. Daca voi lucra pe laptopul personal (il am deja si voi lucra pe el pe PFA), trebuie sa-l trec la inventar? Sau cum fac ca sa fie in regula si la un control sa nu fie problema ca nu l-am cumparat pe PFA? Sau trebuie sa-mi cumpar unul pe PFA? Cum fac cu programele pe care le folosesc? Trebuie si ele trecute pe PFA (adica sa fie cumparate pe PFA?)
12. Cat ar costa sa colaborez cu un contabil care sa ma ajute cu actele lunare/trimestriale?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Voi raspunde la cateva puncte, la restul neavand informatiile necesare:

1. nu mai exista la norma, activitatea de creare de software este impozitata in sistem real
5. in cazul in care sunteti la norma nu aveti cheltuieli deductibile. acestea sunt doar in cadrul sistemului de impozitare real.
6. pentru ca sunteti la norma nu aveti de facut nici un document in afara de a completa RJIP partea cu incasarile
8. este corect cu exceptia ca tva-ul il veti plati pentru sumele incasate dupa depasirea pargului de 119000 lei
9. sanatatea are termene la fel ca impozitul pe venit, iar la pensii se plateste lunar
10. corect
11. puteti face un contract de comodat pe laptop intre PF si PFA pentru utilizarea laptopului de catre PFA pt activitatile acestuia. va trebui sa fiti totusi in regula cu licentele in cazulul unui control
12. contabilii din cate stiu taxeaza in functie de volumul de munca la care-l "supuneti": cate facturi aveti, declaratii de depus alte hartii de intocmit

nu uitati sa depundeti declaratia 392A/B pana la 25 feb
georgeenciu, utilizator
Multumesc pentru raspuns, dar legat de raspunsul dumneavoastra, mai am trei intrebari:
- Pentru punctul 1, de ce s-a mai pus o norma de venit pentru CAEN 6202 daca nu mai exista la norma, ci doar in sistem real? E ceva ce nu inteleg eu? Daca fac aplicatii si ofer consultanta pe IT, nu ma incadrez la acest cod CAEN 6202?
- pentru punctul 8, "platesc TVA daca depasesc suma de 119.000/ an (35.000 de euro), dar platesc la toata suma sau doar la ce depasesc?" - sa zicem ca fac 130.000 intr-un an. Daca depasesc suma de 119.000, voi platii TVA la toata suma (la cei 130.000), sau doar la 11.000 (valoarea peste care am depasit).
- tot punctul 8 - "contributie pensie pe an" - cine este acea "cota" din ecuatie?

Multumesc inca o data pentru ajutor.

danyboy, utilizator
Diferenta dintre 6201 si 6202 este ca legal nu puteti factura o activitate de realizare software avand ca activitate doar 6202, deoarece activitatea de producere de software este o acitivate care genereaza drepturi de autor(activitate de creatie)

Aceasta a fost si motivarea pentru care initial nu s-au inclus activitatile IT la norma de venit iar mai apoi s-a revenit asupra deciziei si s-au inclus aceste norme pentru activitatile IT care, cf Ordinul Min finante Nr. 3022 din 28.12.2011, sunt "Servicii executate în domeniul informaticii, altele decât cele care generează drepturi de autor sau drepturi conexe drepturilor de autor"

6201 : Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6202 : Activitati de consultanta in tehnologia informatiei

Consultanta veti putea face cu 6202, veti putea face si creare de software, insa nu veti putea factura pe ultima.

[ link extern ]

In cazul in care realizati 130.000 lei veti factura cu tva separat si veti plati la stat tva-ul pentru cei 11.000. este imposibil sa va refacturati clientii pe care i-ati facturat deja, din nou cu tva. atentie insa, priviti suma aceasta de 11.000 ca valoarea seriviciilor dvs la care se adauga tva-ul, nu ca o valoare totala din care veti scade 24% pentru tva

cota este 31,5% din baza lunara de impozitare care nu poate fi mai mica de 35% din 12 salarii medii brute pe economie utilizat la fundamentarea bugetului de asigurari sociale in 2012 in valoare de 2117 lei => o contributie minima de 233 lei pe luna (acest calcul este valabil pana in 01.07.2012, cand cf codului fiscal administrarea contributiilor sociale trece in repsonsabilitatea anaf se plafoneaza la 5 salarii medii pe tara pe luna)
georgeenciu, utilizator
Multumesc frumos pentru raspunsuri, domnule George Enciu, au clarificat cateva din intrebarile mele.

Intrebari la care inca mai caut un raspuns sunt urmatoarele:
2. Daca vreau sa facturez la o persoana din UE (Anglia) trebuie sa-mi fac cod de TVA? Pot sa facturez cu TVA 0? Cum se procedeaza? Am inteles ca ei prefera sa factureze pe un cod de TVA pentru ca isi pot deduce checltuielile, dar ce inseamna asta pentru mine?
3. E posibil sa fiu neplatitor de TVA daca serviciile prestate sunt pentru strainatate (UE si/sau SUA)?
4. Daca nu am contract "fizic" cu cineva, dar ma plateste pentru munca depusa, cum pot inregistra sumele?
6. Trebuie sa ma inregistrez in ROI daca lucrez pentru firme din strainatate (UE si nu numai). Daca colaborez cu firme din America de ce am nevoie?

V-ati inscris la norma pe venit pt. cod caen 6202 (cum sunt si eu de 3 ani) sau ati ales firma?

Multumesc