avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA caen 6202 - pot factura alte costuri?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA caen 6202 - pot factura alte costuri?

Buna ziua,
Am un PFA caen 6202 (consultanta in tehnologia informatiei). In contractul cu clientul scrie ca alte costuri necesare desfasurarii activitatii pot fi facturate separat.
De exemplu daca as dori sa facturez contravaloarea unui laptop in urma achizitiei din bugetul personal, o pot face legal? Si daca da, ce trebuie sa scriu pe factura?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Noiembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:22, 10 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand va calculati pretul pentru prestarea activitatii de consultanta negociat cu beneficiarul, includeti acolo tot ce cheltuiti dumneavoastra ca pfa pentru desfasurarea activitatii. Nu are cum sa rezulte alte costuri care insumate sa fie facturate separat.
Nu puteti sa va amortizati pe pfa cheltuiala cu achizitia unui laptop, daca acesta nu a fost cumparat cu factura pe pfa.
Adica daca eu am negociat x euro/ora, pot factura x+(o doferenta) pentru serviciile de consultanta, unde acea diferenta ar fi costurile de achizitie?

Si varianta in care il achizitionez cu factura pe pfa, cum decontez de la beneficiar?

Pfa-ul meu este la norma de venit, nu platesc tva.

Multumesc

george-neagu a scris:

Cand va calculati pretul pentru prestarea activitatii de consultanta negociat cu beneficiarul, includeti acolo tot ce cheltuiti dumneavoastra ca pfa pentru desfasurarea activitatii. Nu are cum sa rezulte alte costuri care insumate sa fie facturate separat.
Nu puteti sa va amortizati pe pfa cheltuiala cu achizitia unui laptop, daca acesta nu a fost cumparat cu factura pe pfa.

Dacă ați negociat cu partenerul un preț, este o dovada de neseriozitate ca să adăugați ulterior niște bani care presupune nu știu ce cheltuieli făcute în plus.
Nu ma intelegeti ce vreau sa spun.

Am negociat un pret, x eur/h.
Clientul a dorit (nu am cerut eu) sa treca in contract o clauza care spune ca alte costuri suplimentare necesare desfasurarii activitatii se pot factura separat (cu dovada de achizitie), asta este exprimarea din contract.

Eu intrebam cum pot face sa facturez asa ceva ca sa fie si legal pentru pfa-ul meu norma de venit neplatitor tva, nu cum pot pacali clientul sa ii maresc suma de plata. Sper ca e putin mai clar acum.

De exemplu, pot cumpara laptopul pe PFA si mai apoi sa il facturez la client si sa trec pe factura clientului exact asa: achizitie laptop x? Este legal avand in vedere ca eu am caen 6202 care ar presupune sa facturez doar servicii de consultanta in IT?

Iulian Manea a scris:

Dacă ați negociat cu partenerul un preț, este o dovada de neseriozitate ca să adăugați ulterior niște bani care presupune nu știu ce cheltuieli făcute în plus.

Dacă acceptă partenerul, atunci în factura emisa scrieți refacturare costuri conform contract și atașați factura de achiziție a laptopului.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Noiembrie 2021
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacturare ANALIROMAN ANALIROMAN :sorry: BUNA ZIUA! Am o speta.....am bon trecere pod (FETESTI - CERNAVODA) in valoare de 47 lei, inregistrez bonul pe ch. firmei mele (pe baza de decont de ... (vezi toată discuția)
Pfa pe codul caen 6202 la norma de venit - intrebari cu noile schimbari danyboy danyboy Buna ziua, Am si eu cateva intrebari legate de un PFA pe codul CAEN 6202 la norma de venit: 1. Mai exista norma de venit pentru IT (creare the software ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ridic si eu o problerma, mai mult pe partea de contabilitate, ... Renomia - SRBA Insurance Broker Renomia - SRBA Insurance Broker Buna ziua, Ridic si eu o problerma, mai mult pe partea de contabilitate, unde, in speta mea, s-au pronuntat fel de fel de consultanti fiscali. Pe scurt, ... (vezi toată discuția)