Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA caen 6202 - pot factura alte costuri?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA caen 6202 - pot factura alte costuri?

Buna ziua,
Am un PFA caen 6202 (consultanta in tehnologia informatiei). In contractul cu clientul scrie ca alte costuri necesare desfasurarii activitatii pot fi facturate separat.
De exemplu daca as dori sa facturez contravaloarea unui laptop in urma achizitiei din bugetul personal, o pot face legal? Si daca da, ce trebuie sa scriu pe factura?
george-neagu, moderator
Cand va calculati pretul pentru prestarea activitatii de consultanta negociat cu beneficiarul, includeti acolo tot ce cheltuiti dumneavoastra ca pfa pentru desfasurarea activitatii. Nu are cum sa rezulte alte costuri care insumate sa fie facturate separat.
Nu puteti sa va amortizati pe pfa cheltuiala cu achizitia unui laptop, daca acesta nu a fost cumparat cu factura pe pfa.
Adica daca eu am negociat x euro/ora, pot factura x+(o doferenta) pentru serviciile de consultanta, unde acea diferenta ar fi costurile de achizitie?

Si varianta in care il achizitionez cu factura pe pfa, cum decontez de la beneficiar?

Pfa-ul meu este la norma de venit, nu platesc tva.

Multumesc

george-neagu a scris:

Cand va calculati pretul pentru prestarea activitatii de consultanta negociat cu beneficiarul, includeti acolo tot ce cheltuiti dumneavoastra ca pfa pentru desfasurarea activitatii. Nu are cum sa rezulte alte costuri care insumate sa fie facturate separat.
Nu puteti sa va amortizati pe pfa cheltuiala cu achizitia unui laptop, daca acesta nu a fost cumparat cu factura pe pfa.

Dacă ați negociat cu partenerul un preț, este o dovada de neseriozitate ca să adăugați ulterior niște bani care presupune nu știu ce cheltuieli făcute în plus.
Nu ma intelegeti ce vreau sa spun.

Am negociat un pret, x eur/h.
Clientul a dorit (nu am cerut eu) sa treca in contract o clauza care spune ca alte costuri suplimentare necesare desfasurarii activitatii se pot factura separat (cu dovada de achizitie), asta este exprimarea din contract.

Eu intrebam cum pot face sa facturez asa ceva ca sa fie si legal pentru pfa-ul meu norma de venit neplatitor tva, nu cum pot pacali clientul sa ii maresc suma de plata. Sper ca e putin mai clar acum.

De exemplu, pot cumpara laptopul pe PFA si mai apoi sa il facturez la client si sa trec pe factura clientului exact asa: achizitie laptop x? Este legal avand in vedere ca eu am caen 6202 care ar presupune sa facturez doar servicii de consultanta in IT?

Iulian Manea a scris:

Dacă ați negociat cu partenerul un preț, este o dovada de neseriozitate ca să adăugați ulterior niște bani care presupune nu știu ce cheltuieli făcute în plus.

Dacă acceptă partenerul, atunci în factura emisa scrieți refacturare costuri conform contract și atașați factura de achiziție a laptopului.
Iulian MANEA, Contabil