Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu copii

daca o femeie este scoasa afara din caminul conjugal apoi acuzata de parasire de domiciliu e posibil sa piarda copii?
....desi sa facut o declaratie la politie
Nu are nici o relevanta parasirea doimiciliului. Acesta nu e un criteriu de incredintarea minorilor, Puteti pleca cu minorul din domiciliu.
divortul e bagat de catre sot,cele doua fice sunt la el,casa e bun comun dar pe numele sotie ce sanse sunt la casa si copii?
omama, utilizator
Nu poate pierde copii ptr că a fost alungată din domiciliu. Nu mai există pedeapsă ptr părăsirea domiciliului. Dacă doreşte ca domiciliul minorilor să fie stabilit in mod statornic alături de ea, atunci această mamă trebuie să se adreseze unei instanţe de judecată ptr a solicita acest lucru. Poliţia nu este in măsură să dispună in privinţa acestor lucruri.
ce s-a scris in declaratia data la politie ?

un sot nu are voie sa dea afara alt sot din caminul conjugal, si nici nu influenteaza incredintarea minorilor , decat poate in favoarea celui sau celei care a fost dat/a afara impreuna cu minorul/ii