Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat in sistemul public de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat in sistemul public de sanatate

In curand mi se va termina somajul de 12 luni. Pentru asigurare medicala as dori sa trec pe contractul sotiei mele care este pensionara. De unde se ia acest formular si unde sa ma adresez? Apoi unde voi merge cu el.
Multumesc/
Mergeti la Casa Judeteana de asigurari de sanatate si cititi si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Am citit, dar nu-mi este clar, cine va merge eu sau medicul de familie?
Dvs. mergeti la CJAS, nu medicul de familie.
iosif.kramar a scris:

In curand mi se va termina somajul de 12 luni. Pentru asigurare medicala as dori sa trec pe contractul sotiei mele care este pensionara. De unde se ia acest formular si unde sa ma adresez? Apoi unde voi merge cu el.
Multumesc/

Va prezentati la casa de sanatate,pt. eliberarea unei adeverinte de coasigurat,avand asupra dvs. urmtoarele acte:

-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatiaeventual) pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie),
-copie Decizie pensionare pentru asigurat si copie CARTE DE MUNCA
-copie ultimul Talon de pensie pentru asigurat
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.domiciliu (original), pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-Certificat constatator ONRC pentru coasigurat,din care sa rezulte ca nu are firma sau este actionar intr-o firma
:offtopic: Interventie moderator

Observ in continuare ca, in ciuda atentionarilor anterioare continuati sa incalcati cu intentie Regulamentul de postare pe Forum (pct.2.6).
Regulile Regulamentului nu sunt menite sa limiteze activitatea vreunui utilizator, ci doar sa impuna anumite standarde in ceea ce priveste modul de comunicare pe forum. De aceea trebuie sa sttii ca, daca doriti sa va integrati în aceasta comunitate, trebuie sa va supuneti regulilor prevazute in acesta.