avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana pensionata medical poate sa aiba sotul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana pensionata medical poate sa aiba sotul coasigurat?

Am o cumnata care este pensionata medical. Sotul ei in momentul de fata nu are nici un venit si nu se incadreaza nici la pensie.
Intrebarea mea este urmatoarea :
Cumnata mea poate sa il treaca pe sotul ei coasigurat medical?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 20:07, 10 Aprilie 2012
Numai angajatii pot declara persoane in intretinere si coasigurate la sanatate, conform legii.
Ca pensionar nu exista aceasta facilitate. Imi pare rau.
@ana_cer,
Informatie gresita!Si pensionarii pot avea coasigurati...

@petro250,

Sotul cumnatei dvs. se va prezenta la Casa de Sanatate avand urmatoarele acte:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia eventual) pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie,)
-copie Decizie pensionare pentru asigurat si copie ultimul Talon de pensie pentru asigurat
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original), pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-Certificat constatator ONRC pentru coasigurat (Oficiul National Registrul Comertului)pt. a se adeveri ca nu are calitate de actionar la o firma sau nu are propria firma.
Casa va elibera adeverinta de asigurat,cu o valabilitate de 3 luni.
@ondino:

Multumesc de atentionare, n-am stiut acest lucru.
Sarbatori fericite!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurat in sistemul public de sanatate iosif.kramar iosif.kramar In curand mi se va termina somajul de 12 luni. Pentru asigurare medicala as dori sa trec pe contractul sotiei mele care este pensionara. De unde se ia acest ... (vezi toată discuția)
Sunt pensionar de invaliditate, sotia poate fi coasigurat? ContSters232985 ContSters232985 Buna ziua, Sotia unui pensionar pe caz de boala poate beneficia de asigurare de sanatate? daca da, ce trebuie facut ca sa devina coasigurata? multumesc (vezi toată discuția)
Scutire cas unouno unouno Buna ziua. V-as ruga sa ma ajutati daca se poate. Am 61 de ani fara servici,fara nici un venit.Sotia are pensie de boala sub 400 lei.Eu pot cumva beneficia de ... (vezi toată discuția)