Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana pensionata medical poate sa aiba sotul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana pensionata medical poate sa aiba sotul coasigurat?

Am o cumnata care este pensionata medical. Sotul ei in momentul de fata nu are nici un venit si nu se incadreaza nici la pensie.
Intrebarea mea este urmatoarea :
Cumnata mea poate sa il treaca pe sotul ei coasigurat medical?
Va multumesc.
Numai angajatii pot declara persoane in intretinere si coasigurate la sanatate, conform legii.
Ca pensionar nu exista aceasta facilitate. Imi pare rau.
@ana_cer,
Informatie gresita!Si pensionarii pot avea coasigurati...

@petro250,

Sotul cumnatei dvs. se va prezenta la Casa de Sanatate avand urmatoarele acte:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia eventual) pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie,)
-copie Decizie pensionare pentru asigurat si copie ultimul Talon de pensie pentru asigurat
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original), pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-Certificat constatator ONRC pentru coasigurat (Oficiul National Registrul Comertului)pt. a se adeveri ca nu are calitate de actionar la o firma sau nu are propria firma.
Casa va elibera adeverinta de asigurat,cu o valabilitate de 3 luni.
@ondino:

Multumesc de atentionare, n-am stiut acest lucru.
Sarbatori fericite!