Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Scutire CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Scutire CAS

Buna ziua. V-as ruga sa ma ajutati daca se poate. Am 61 de ani fara servici,fara nici un venit.Sotia are pensie de boala sub 400 lei.Eu pot cumva beneficia de scutire de contributie CAS?si sa fiu asigurat? Multumesc anticipat ptr raspuns.
1. Deoarece sotia este pensionara puteti deveni coasiguratul ei.

2. Impreuna cu sotia va prezentati la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate cu urmatoarele documente:

-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia eventual) pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie),
-copie Decizie pensionare pentru asigurat si copie CARTE DE MUNCA
-copie ultimul Talon de pensie pentru asigurat
-adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.de domiciliu (original), pentru coasigurat si pentru pensionarul asigurat
-certificat constatator de la Oficiul Registrului Comertului pentru coasigurat (se face dovada ca nu sunteti actionar intr-o firma sau nu aveti firma)

Vi se elibereaza o adeverinta de asigurat.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane