Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minori
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minori

eu impreuna cu sotul meu stam in Spania,intrebarea mea este ce imputernicire trebuie sa facem mamei mele ptr a le face pasaport celor doi copii si ptr a-i scoate din tara;si daca acestea se pot face numai la consulat sau si la un avocat de aici avand in vedere ca stau departe de madrid
Trebuie sa dati o declaratie la consulat prin care sa spuneti ca sunteti de acord ca minorii sa paraseasca tara cu mama dvs, sa spuneti data cand parasesc tara si tarile pe care le vor parcurge pentru a ajunge la dvs (daca vin pe jos).

Pe langa aceasta declaratie trebuie sa mai faceti si o procura pentru mama pentru a putea sa le faca pasapoarte.
multumesc mult de raspuns,adica daca vin cu masina,autocar si nu cu avion?si ce valoare au procura si declaratia daca se poate aproximativ,multumesc anticipat
Taxa consulara este de 45 euro pentru fiecare document + 15 euro pentru fiecare document daca il doriti imediat