avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot sa trimit in somaj o persoana care va reveni ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot sa trimit in somaj o persoana care va reveni la serviciu din CCC?

Daca o persoan care e in ingrijire copil si in martie ar trebui sa vina la servici, dar intre timp i s-a desfiintat postul pot sa o dau in somaj? Cand o sa am un alt post, poate peste vreo 6 luni o iau inapoi. Daca e ok, merge si fara preaviz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:51, 9 Februarie 2012
Cand a intrat in CCC? ...
pai in 2010. La sfarsitul lui martie copilul face 2 ani. Deci prin aprilie a intrat. Dar nu asta e problema.
Este o problema si data intrarii in CCC .... intrucat:
1. persoanele care au intrat in CCC in baza OUG nr.148/2005 pot fi concediate imediat dupa revenirea din CCC.

2. persoanele care au intrat in CCC in baza OUG nr.111/2010 nu pot fi concediate dupa revenirea din CCC pe o perioada de pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
....

In speta, o puteti concedia imediat dupa revenirea din CCC , insa va trebuie sa efectueze preavizul ... daca nu doriti sa fie prezenta la serviciu pe perioada preavizului va trebui sa-i comunicati aceasta, insa perioada de preaviz va fi platita indiferent daca vine sau nu la serviciu.
In 26.04.2010 contractul e suspendat (decizie de suspendare).
Cum pot proceda?
1. Salariata face o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

2. Angajatorul emite o decizie in sensul celor de mai sus.

3. - Apoi angajatorul emite decizia de concediere in care este inclus si preavizul legal.
- Sau poate emite mai intati scrisoarea de preavizare si apoi decizia de concediere.

Alte discuții în legătură

Revenirea la munca din concediul de crestere al copilului conform og 148/2005 aeolyn_tca aeolyn_tca Buna ziua, eu am intrat in concediul de crestere al copilului in septembrie 2010, conform OG 148/2005. Ma voi intoarce la munca in septembrie anul acesta. ... (vezi toată discuția)
Intoarcere din concediu ingrijire copil Dnvs Dnvs Buna ziua Am nascut in august 2010 si am beneficiat de concediul de ingrijire copil de doi ani, urmand a ma intoarce la serviciu in ziua urmatoare ... (vezi toată discuția)
Incetare cim la revenirea din ccc ADRIANA  HEGEDUS ADRIANA HEGEDUS Buna ziua, Am o intrebare la care nu gasesc solutia legala. Daca la intoarcerea din concediu crestere copil (2 ani) patronul poate refuza reprimirea ... (vezi toată discuția)