Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot sa trimit in somaj o persoana care va reveni ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot sa trimit in somaj o persoana care va reveni la serviciu din CCC?

Daca o persoan care e in ingrijire copil si in martie ar trebui sa vina la servici, dar intre timp i s-a desfiintat postul pot sa o dau in somaj? Cand o sa am un alt post, poate peste vreo 6 luni o iau inapoi. Daca e ok, merge si fara preaviz?
Cand a intrat in CCC? ...
pai in 2010. La sfarsitul lui martie copilul face 2 ani. Deci prin aprilie a intrat. Dar nu asta e problema.
Este o problema si data intrarii in CCC .... intrucat:
1. persoanele care au intrat in CCC in baza OUG nr.148/2005 pot fi concediate imediat dupa revenirea din CCC.

2. persoanele care au intrat in CCC in baza OUG nr.111/2010 nu pot fi concediate dupa revenirea din CCC pe o perioada de pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
....

In speta, o puteti concedia imediat dupa revenirea din CCC , insa va trebuie sa efectueze preavizul ... daca nu doriti sa fie prezenta la serviciu pe perioada preavizului va trebui sa-i comunicati aceasta, insa perioada de preaviz va fi platita indiferent daca vine sau nu la serviciu.
In 26.04.2010 contractul e suspendat (decizie de suspendare).
Cum pot proceda?
1. Salariata face o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

2. Angajatorul emite o decizie in sensul celor de mai sus.

3. - Apoi angajatorul emite decizia de concediere in care este inclus si preavizul legal.
- Sau poate emite mai intati scrisoarea de preavizare si apoi decizia de concediere.