Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenirea la munca din concediul de crestere al ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenirea la munca din concediul de crestere al copilului conform OG 148/2005

Buna ziua,
eu am intrat in concediul de crestere al copilului in septembrie 2010, conform OG 148/2005. Ma voi intoarce la munca in septembrie anul acesta. Intrebarea mea este : sunt protejata 6 luni de la revenirea la munca impotriva concedierii?
In legea noua stiu ca este stipulata aceasta " protectie"; dar nu am gasit nicaieri referiri la legea veche?
Multumesc!
1. - In OUG 148/2005 nu exista precizat ca angajatorul este obligat sa mentina o perioada pe salariata care vine din CCC.
- Aceasta prevedere era cuprinsa in CCMUNN pe anii 2007-2010 (acum nu mai exista CCMUNN).

2. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

3. Inainte de a implini copilul 2 ani faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

4. - Daca locul de munca al dvs. a fost sau va fi desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.