avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... m-au acuzat de furt Carrefour
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

m-au acuzat de furt Carrefour

am un prieten care s-a dus in carefour sa se uite de niste stergatoare auto!acestea nu erau sigilate,s-a uitat uitat la 4 tipuri,le-a confruntat intre ele(sunt pe marimi) apoi cand le-a bagat in cutie le-a incurcat,s-a mai dus dupa cumparaturi,a facut calculu la bani si s-a intors sa le cumpere!dupa ce a platit la casa l-a oprit cei de la paza si i-au zis ca nu-s in regula stergatoarele,cica l-au vazut pe camera cum le-a schimbat ambalaju intre ele!acesta a declarat ca nu a avut intetntia sa le schimbe intre ele!a achitat sterga toarele celalalte care le-a cumparat costau 10lei iar cele care zic ei ca le-a pus in ambalaju celalalt 95lei!adica a cumparat 4 stergatoare:D.politia a facut procesu verbal si l-a dat mai departe!ce se poate intempla cu el?cei de la carrefour au mentionat in procesu verbal ca nu au alte pretentii! cu multa stima si respect!
Cel mai recent răspuns: sorin010686 , utilizator 14:48, 8 Februarie 2012
In acest caz lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii si anume - vinovatia. Forma vinovatiei in cazul infractiunii de furt nu poate fi decat intentia. De aceea cu siguranta politiava dispune neinceperea urmaririi penale in acest caz.
va multumesc foarte mult!dar e posibilitatea sa primeasca amenda administrativa?cu stima!
In cazul in care se constata ca fapta savarsita nu prezinta pericolul social al unei infractiuni, conform art. 18/1, alin.3 C.p. procurorul sau instanta POATE aplica una din amenzile administrative ( amenda de la 10 lei la 1000 lei).
stima si respect!multumesc!
amenzile administrative raman undeva?cazier?sau in alta parte?ma incurca vreodata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt calificat stergatoare auto holyvmp holyvmp Buna seara, Va scriu in legatura cu o boacana de-a mea din urma cu 6 luni. Intr-o noapte, aflandu-ma in stare de ebrietate impreuna cu un prieten, am rupt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o mare problema legata de aceasta procedura. in ... Grigore91 Grigore91 Buna ziua, am o mare problema legata de aceasta procedura. In anul 2013 - 2014 am fost la kaufland am facut cumparaturi iar la casa am uitat sa ... (vezi toată discuția)
Nup si amenda administrativa pentru o fapta nefacuta al3xn01 al3xn01 Buna ziua, in 2009 cand a decedat mama mea in iunie , apoi eu cu tatal meu am preluat tot, air firma noastra avea de primit de la 2 firme ale unei persoane X ... (vezi toată discuția)