Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... m-au acuzat de furt Carrefour
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

m-au acuzat de furt Carrefour

am un prieten care s-a dus in carefour sa se uite de niste stergatoare auto!acestea nu erau sigilate,s-a uitat uitat la 4 tipuri,le-a confruntat intre ele(sunt pe marimi) apoi cand le-a bagat in cutie le-a incurcat,s-a mai dus dupa cumparaturi,a facut calculu la bani si s-a intors sa le cumpere!dupa ce a platit la casa l-a oprit cei de la paza si i-au zis ca nu-s in regula stergatoarele,cica l-au vazut pe camera cum le-a schimbat ambalaju intre ele!acesta a declarat ca nu a avut intetntia sa le schimbe intre ele!a achitat sterga toarele celalalte care le-a cumparat costau 10lei iar cele care zic ei ca le-a pus in ambalaju celalalt 95lei!adica a cumparat 4 stergatoare:D.politia a facut procesu verbal si l-a dat mai departe!ce se poate intempla cu el?cei de la carrefour au mentionat in procesu verbal ca nu au alte pretentii! cu multa stima si respect!
In acest caz lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii si anume - vinovatia. Forma vinovatiei in cazul infractiunii de furt nu poate fi decat intentia. De aceea cu siguranta politiava dispune neinceperea urmaririi penale in acest caz.
va multumesc foarte mult!dar e posibilitatea sa primeasca amenda administrativa?cu stima!
In cazul in care se constata ca fapta savarsita nu prezinta pericolul social al unei infractiuni, conform art. 18/1, alin.3 C.p. procurorul sau instanta POATE aplica una din amenzile administrative ( amenda de la 10 lei la 1000 lei).
stima si respect!multumesc!
amenzile administrative raman undeva?cazier?sau in alta parte?ma incurca vreodata?