Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima pentru nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima pentru nastere

In urma unui proces, am obtinut in instanta dreptul de a primi un salariu mediu brut pe unitate la nastrea copilului meu, in 10.10.2010.Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza acest drept, la ce retineri este supus?Poate fi amanata plata lui, conform ordonantei care esaloneaza plata drepturilor obtinute in instanta de bugetari?
sce76, utilizator
1. Salariu mediu pe unitate poate fi calculat prin insumarea salariilor din unitate si apoi se imparte la numarul de angajati.

2. Potrivit art. 55 alin. 4 lit. a din Codul fiscal, urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, ......

3. Nefiind un venit salarial nu poate fi supus dispozițiilor ordonantei care prevede esalonarea drepturilor salariale ....
Va multumesc.Incerc sa-mi fac temele , in eventualitatea unei rezolvari pasnice, desi nu cred, apoi voi trece la executare silita.