Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum schimbam administratorul
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum schimbam administratorul

Avem un administrator neserios care face incasarile si plata utilitatilo din 2 in doua luni. Azi sunt deja 3 luni de cand nu a mai dat pe la noi. La alte asociatii a bagat adanc mana in bani si acum plateste rate. Il cautam de ceva timp sa predea documentele, stampila si ce mai are el acolo ca sa putem gasi un alt administrator dar se fereste de noi ca de foc. Cum se poate proceda pentru a rezolva situatia cat mai rapid ? (Acusi vor aparea somatii de plata pt. facturi neachitate)
Presedintele de bloc poate sesiza Politia cu aceste probleme si cere sprijin ca sa intrati in posesia documentelor.

caliniuc2008 a scris:

Avem un administrator neserios care face incasarile si plata utilitatilo din 2 in doua luni. Azi sunt deja 3 luni de cand nu a mai dat pe la noi. La alte asociatii a bagat adanc mana in bani si acum plateste rate. Il cautam de ceva timp sa predea documentele, stampila si ce mai are el acolo ca sa putem gasi un alt administrator dar se fereste de noi ca de foc. Cum se poate proceda pentru a rezolva situatia cat mai rapid ? (Acusi vor aparea somatii de plata pt. facturi neachitate)
1. in primul rind de vina este comitetul executiv si presedintele asociatiei de proprietari, pentru faptul ca stampila s-a aflat pina acum in posesia administratorului. stampila sta TOTDEAUNA in posesia presedintelui, tocmai pentru a evita astfel de situatii precum cea expusa. dealtfel, legea 230/2007 prevede clar acest aspect.
2. depuneti la politie plingere penala impotriva acestuia, solicitind expertiza contabila pentru a afla neregulile financiare ale administratorului si solicitind sa vi se restituie in primul rind stampila si actele. fara stampila nu mai poate face nici un fel de neregula.
3. in mod cert, acesta si-a luat salariul ca administrator si pe lunile cit nu a mai trecut pe la bloc. sa nu uitati sa specificati in plingere ca si-a insusit salariul fara a presta la asociatie => primire de foloase necuvenite (cred). dealtfel, statele de salarii trebuiau semnate de cenzori si presedintele asociatiei, deci este posibil sa fi falsificat si semnaturile acestora, pentru a-si putea lua salariul "cuvenit"
Ma confrunt cu aceeasi problema la o asociatie pe care am preluat-o in administrare anul acesta. A durat mai bine de 2 luni pina cind s-a reusit schimbarea administratorului (Comitet de initiativa ,2 adunari convocate ,mobilizarea locatarilor ). La predare-primire au aparut problemele .Nu avea toate actele si s-a constatat o diferenta de 550 mil lei vechi.( diferenta intre lista de plata si restantele la furnizori ). Am facut adresa la Serviciul Asociatii de Proprietari din cadrul Primariei , care a fixat un termen pentru predarea actelor . Au afirmat ca mai mult de atit nu pot face pentru ca nu au baza legala. Am facut adrese la politie si de fiecare data fostul administrator isi ia angajamentul ca va preda toate actele si mai aduce citeva hirtii... Dar nu cele esentiale , adica registrul de casa ,fisele de evidenta ale locatarilor ,state de plata ,evidenta fondurilor ,platile efectuate... Am luat legatura cu un expert care a spus ca e foarte dificil de facut o expertiza daca nu sint toate actele . Probabil ca mai ramine varianta actionarii in judecata ...

BLUE1963, utilizator
caliniuc2008 a scris:

Avem un administrator neserios care face incasarile si plata utilitatilo din 2 in doua luni. Azi sunt deja 3 luni de cand nu a mai dat pe la noi. La alte asociatii a bagat adanc mana in bani si acum plateste rate. Il cautam de ceva timp sa predea documentele, stampila si ce mai are el acolo ca sa putem gasi un alt administrator dar se fereste de noi ca de foc. Cum se poate proceda pentru a rezolva situatia cat mai rapid ? (Acusi vor aparea somatii de plata pt. facturi neachitate)

Eu as proceda asa, un fel de contabilitate babeasca:
- indiferent de metoda folosita, eu m-as duce sa recuperez stampila, restul pe urma, dar stampila e importanta; luati niste vecini cu dvs. si recuperati stampila;
- impreuna cu presedintele as merge la toti furnizorii de utilitati, le-as expune problema si le-as cere copii dupa facturile ultimilor 6 luni sau un an; sa nu uitati si de service la lift, interfon, etc
- pe baza acestor documente primare as recalcula absolut tot, inclus salarii, alte cheltuieli, etc pe cel putin 6 luni in urma daca nu chiar 1 an;
- m-as duce la fiecare proprietar si i-as spune cat are de plata, fiindca sa inteleg ca daca administratorul n-a mai trecut pe acolo nici incasari nu s-au mai facut;
- din total incasari si pe baza prioritatilor la plata as incepe sa platesc utilitatile;
- in paralel cu toate astea as face si plangere penala impotriva administratorului;
- in paralel veti cauta un nou administrator;
- tot timpul sa consultati Legea 230/2007 si normele de aplicare HG1588/2007;

Cam atat.
Succes.
Cu stampila.....ca sa nu mai umble cai-verzi pe pereti, cred ca ar putea s-o dea pierduta intr-un ziar important, la mica publicitate si apoi sa-si faca o alta stampila cu un alt font sau cu o "floricica in plus" si cu un proces-verbal, in cadrul Asociatiei sa se descrie situatia creata si sa se puna pe acesta amprenta noii stampile. Cu restul sunt perfect de acord.