Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante

Buna seara,
Am si eu o nelamurire.
Am avut un contrct cu cei de la Cosmote acum 3 ani. Am reziliat cntractul, am achitat ultima factura, dar bineinteles ca dupa trei ani de la reziliere nu am mai pastrat chitanta, am doar contractul de reziliere(care a ramas doar dintr-o intamplare), am primit o notificare de la "Top Factring" ca mai am de achitat inca 70 de lei, iar neachitarea sumei va conduce la actinarea in instanta.
Eu consider ca atat timp cat cei de la Cosmote pe durata celor 3 ani nu m-au anuntat ( si chiar daca am fost anuntata nu au nici o dovada ca eu am primit plicul cu factura in care sunt anuntata ca am de achitata respectiva suma) nu ma pot actina in judecata.
Dvs ce considerati?
VA multumesc anticipat!
Daca de la plata ultimei rate sau de la data cand contractul respectiv a fost reziliat au trecut trei ani,datoria dvs.este prescrisa daca in acest rastimp nu v-au actionat in judecata.In alta ordine de idei,firma la care faceti referire este firma de recuperare debite,or dvs.aveti datoria catre Cosmote.Daca emit aceste pretentii,solicitati :

1.contract de mandat al acestei firme cu Cosmote;
2.dovada cesionarii datoriei dvs.de catre Cosmote acestei firme.
andymaurul, utilizator