avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA anulare decizie inactivitate
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

anulare decizie inactivitate

Buna ziua!

In cazul in care am obtinut anularea deciziei de inactivitate emisa dintr-o eroare a organelor de control, ce se intampla cu declaratiile care nu au fost depuse? Pana am obtinut aceasta treaba a durat cam un an, timp in care nu au fost depuse 12 deconturi de TVA si 2 declaratii 394, din cauza ca nu mi le-au primit la ghiseu firma fiind inactiva.

Sa le las asa nedepuse sau sa le depun? Dar pot evita ameda avand in vedere ca e vina organelor de control...
Cel mai recent răspuns: afaceriiolden , utilizator 11:14, 9 Februarie 2012
rational daca aveti act in mana ca este o eroare reveniti la data constatarii erorii nu mai devreme. NORMAL ati depus declaratii NU ! in perioada in care ati fost declarat inactiv ati fost neplatitor de tva dar ati depus declaratiile OBLIGATORII in caz de agent declarat INACTIV.
rational daca aveti act in mana ca este o eroare reveniti la data constatarii erorii nu mai devreme. NORMAL ati depus declaratii NU ! in perioada in care ati fost declarat inactiv ati fost neplatitor de tva dar ati depus declaratiile OBLIGATORII in caz de agent declarat INACTIV.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corectare eroare deconta tva trimestrial tincuta30 tincuta30 O societate comerciala a depasit la 31.12.2011 plafonul de 100.000 euro ca si cifra de afaceri. Drept urmare trebuia sa treaca d.p.v. al TVA la perioada ... (vezi toată discuția)
Declaratia 300 cristian_conea cristian_conea in cursul anului 2011 am facut gresit deducere de TVA (am dedus TVA de pe facturile de energie electrica, facturi ce sunt pe numele meu, nu pe ... (vezi toată discuția)
Control fiscal IOANBRADEA IOANBRADEA Buna ziua! Am avut de curand un control fiscal de fond la trei ani de activitate! In urma controlului, printre altele, pe care le-am inteles, am avut ... (vezi toată discuția)