Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref. Uniunea consensuala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref. Uniunea consensuala

Buna ziua,

In cazul in care doua persoane (barbat-femeie) au locuit impreuna aproape 20 de ani, barbatul a murit de curand, ce drepturi are femeia (pensie urmas sau alte beneficii de pe urma barbatului) in cazul in care legatura lor nu a fost legalizata printr-un act?
Este reglementata undeva aceasta situatie? Exista martori, exista o casa construita de barbat pe un teren al femeii.

Va multumesc.
Nu, acest tip de legatura nu este reglementat in legislatia romana.Ca urmare, concubina nu are vocatie la mostenirea defunctului, si nici la drepturi banesti, din pacate.
Pretioasa exprimare "uniune consensuala" desemneaza, in fapt, comunul concubinaj. Desi au existat opinii in favoarea legalizarii concubinajului, acest fapt nu s-a realizat din multiple consideratiuni, inclusiv de natura morala ori religioasa.
Ca urmare, legea civila nu recunoaste decat o comunitate de bunuri de natura civila, si nu de natura dreptului familiei.
Nu are nici un drept. In legislatia româneasca nu este recunoscută „uniunea consensuala”.
Va multumesc pentru raspunsuri.

O zi buna,