avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Chirii spatii - TVA de plata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Chirii spatii - TVA de plata

Pina nu de mult am fost detinatorul unui spatiu pe care l am inchiriat de la o firma.In contract era trecuta suma plus tva ul.Undeva in Codul fiscal este scris ca pe chirii nu se percepe tva numai daca proprietarul spatiului plateste tva la stat.La incheierea contractului din cite am fost informat de contabila mea ei erau obligat sami faca aceasta dovada iar in contract nu este specificat nicaieri ca ei sunt platitori de tva la sta.Ce sa fac in ac caz deoarece am o restanta la chirie de vreo 2 luni
Cel mai recent răspuns: rupanu valentin , utilizator 08:35, 10 Februarie 2012
Trebuie sa luati legatura cu cei de la care ati inchiriat spatiul si sa le cereti dovada ca au optat la finante pentru facturarea cu tva pt inchirierea spatiului. obligatoriu trebuie sa obtineti aceasta dovada pt ca altfel cand o sa fifi verificat de finante o sa va dea jos tva-ul aferent chiriei. Daca sunt inregistrati ca platitori de tva puteti verifica pe mfinante.ro. insa nu aceasta dovada va trebuie ci acea prin care ei au optat pt lata tva-lui la inchirierea spatiu
Nu nu sunt platitor de tva va multumesc
rupanu valentin a scris:

Nu nu sunt platitor de tva va multumesc
Intrebarea ar fi as p[utea sa adun tva ul din perioada in care eu lam achitat si sa se ramburseze in contul restantei?

nu , daca ei au optat pt plata TVa-lui pt inchirierea spatiului.
in situatia in care ei nu au facut aceasta obtiune la finante nu ar fi trebuit sa emita facturi cu tva, iar corectia ar trebuii facuta prin factura de minus si compensat cu ce mai aveti de plata
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva inchirieri cristida cristida buna seara,as dori sa stiu ce trebuie sa fac in situatia in care ma aflu.In urma cu doi ani am inchiriat unei banci un spatiu comercial.In contractul incheiat ... (vezi toată discuția)
Posibil storno factura? bbn_1982 bbn_1982 Buna seara! Am 2 intrebari: 1) Am emis niste facturi in luna septembrie cu TVA, pe baza unui contract de locatiune. Am inteles ca pentru aceste facturi nu se ... (vezi toată discuția)
Tva pt spatiu inchiriat iuganum iuganum Buna . Sunt srl neplatitoare de TVA, si desfsor activitatea de comert intr-un spatiu inciriat pentru care emite factura cu TVA As dori sa stiu daca e vreun ... (vezi toată discuția)