Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Chirii spatii - TVA de plata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Chirii spatii - TVA de plata

Pina nu de mult am fost detinatorul unui spatiu pe care l am inchiriat de la o firma.In contract era trecuta suma plus tva ul.Undeva in Codul fiscal este scris ca pe chirii nu se percepe tva numai daca proprietarul spatiului plateste tva la stat.La incheierea contractului din cite am fost informat de contabila mea ei erau obligat sami faca aceasta dovada iar in contract nu este specificat nicaieri ca ei sunt platitori de tva la sta.Ce sa fac in ac caz deoarece am o restanta la chirie de vreo 2 luni
Trebuie sa luati legatura cu cei de la care ati inchiriat spatiul si sa le cereti dovada ca au optat la finante pentru facturarea cu tva pt inchirierea spatiului. obligatoriu trebuie sa obtineti aceasta dovada pt ca altfel cand o sa fifi verificat de finante o sa va dea jos tva-ul aferent chiriei. Daca sunt inregistrati ca platitori de tva puteti verifica pe mfinante.ro. insa nu aceasta dovada va trebuie ci acea prin care ei au optat pt lata tva-lui la inchirierea spatiu
Nu nu sunt platitor de tva va multumesc
rupanu valentin a scris:

Nu nu sunt platitor de tva va multumesc
Intrebarea ar fi as p[utea sa adun tva ul din perioada in care eu lam achitat si sa se ramburseze in contul restantei?

nu , daca ei au optat pt plata TVa-lui pt inchirierea spatiului.
in situatia in care ei nu au facut aceasta obtiune la finante nu ar fi trebuit sa emita facturi cu tva, iar corectia ar trebuii facuta prin factura de minus si compensat cu ce mai aveti de plata
va multumesc