avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizii incetare acord parti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizii incetare acord parti

Buna,

In cazul deciziei de incetare CIM cu acordul partilor (55 lit b), care este termenul de constestatie ? 30 zile sau 45?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:44, 9 Februarie 2012
Termenul de contestare a deciziei este de 45 de zile ...
Buna ziua,

Termenul de contestare este cel din Codul muncii si anume de 30 de zile, nu 45 .
Ultima modificare: Joi, 9 Februarie 2012
monicalirca, utilizator
monicalirca a scris:

Buna ziua,

Termenul de contestare este cel din Codul muncii si anume de 30 de zile, nu 45 .


Termenul de contestare este cel prevazut in art.211 lit.a din Legea nr.62/2011 - 45 de zile . Acest articol a abrogat implicit prevederile art.268 alin.1 lit.a C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de contestaþie a deciziilor emise de angajator. machis machis În art. 211 litera \"b\" din Lg.62/2011 se prevede faptul că măsurile unilaterale vizând executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractului ... (vezi toată discuția)
Contestare in instanta a deciziei de desfacere a contractului de munca PopaPopas1 PopaPopas1 In data de 21 dec 2011 trebuiau sa se incheie formalitatile de desfacere a contractului de munca, respectiv sa mi se plateasca ultimele drepturi banesti ce mi ... (vezi toată discuția)
Termen contestare decizie concediare? m_iulia m_iulia Buna ziua, O decizie de concediere (desfiintarea postului), poate fi contestata in 30 sau 45 de zile? in practica am gasit ambele termene si nu stiu care este ... (vezi toată discuția)