Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dupa divort potate pastra copilul numele meu de fata ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dupa divort potate pastra copilul numele meu de fata ?

dupa divort poate pastra minorul numele meu de dupa divort si in dreptul tatalui sa fie trecut numele concubinului ? si dupa ce ai transcriu certificatul grecesc in romanesc poate benificia de alocatia de stat si daca se poate recupera si din ani din urma copilul acum acum 6 ani in grecia copii nu beneficiaza de alocatie.
daca ati divortat, minorul va purta numele tatalui sau numele pe care ambii soti au fost de acord sa-l poarte minorul.
Cu privire la trecerea numelui concubinului in locul numelui tatalui, este exclus. Atata timp cat nu exista o hotarare judecatoreasca de tagada a paternitatii formulata de fostul sot, dvs nu puteti sa schimbati paternitatea copilului.
Dupa inregistrarea nasterii copilului si in Romania si transcrierea certificatului puteti face demersurile pentru obtinerea alocatiei.
Mariana D. , Avocat