Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele copilului

Buna ziua.am si eu o intrebare.sunt despartita de sot fara a fi divortata de 2ani intre timp am pe altcineva astept un copil cu el sunt in Grecia,si as vrea sa stiu daca actualul partener poate trece copilul la nastere pe numele lui.
Copilul rezultat din casatorie poarta numele sotului mamei chiar daca este facut de aceasta cu un alt barbat. La inregistrare il declarati pe numele sotului, acesta va apare la rubrica tata, dupa care solicitati transcrierea certificatului de nastere la autoritatile romane. Ulterior sotul dvs. face tagada paternitatii iar concubinul face recunoasterea copilului. Trebuia sa divortati din momentul in care ati ramas gravida, va era mai usor acum.
Justitiarul711, utilizator
Cum sunteti in Grecia si nu in Romania, intrebati acolo.