Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere ptr copii nascuti in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere ptr copii nascuti in strainatate

locuiesc in spania si am nascut aici o fetita care a fost recunoscuta de tata-l ei(poarta numele tata-lui care este roman) eu sunt casatorita cu alcineva in tara de care nu am divortat dar suntem despartiti de f mult timp.Intrebare-a mea e daca o sa am probleme la starea civila atunci cand o s-a cer certificatul de nastere.multumesc.
Inseamna ca dvs. nu v-ati declarat ca fiind casatorita si nu ati prezentat la starea civila certificatul dvs. de casatorie.Sunt persoane care au declarat ca nu au facut acest lucru intrucat copilul din concubinaj primeste un ajutor banesc de la autoritatile spaniole. Daca este asa numai dvs. stiti, dar conform actelor romanesti, copilul dvs. este copil din casatorie si ar trebui sa poarte numele sotului dvs. Puteti solicita indreptarea erorii la aut.spaniole, in sensul de a solicitata la starea civila din Spania rectificarea actului de nastere a copilului in sensul ca la rubrica tata sa fie trecut sotul dvs.si eliberarea unui nou certificat de nastere de aceasta data cu sotul dvs. la rubrica tata. Daca nu, mergeti la ambasada sau consulat si solicitati transcrierea iar cei de acolo va vor face verificarile de rigoare si va vor indruma ce trebuie sa faceti. Oricum autoritatile romane va vor atentiona sa va faceti rectificarea dupa care sa solicitati transcrierea. Dupa efectuarea transcrierii certificatului de nastere in registrele de stare civila romane, solicitati la judecatoria de la locul dvs. de domiciliu in tara, in termen de 3 ani, tagada paternitatii, dupa care concubinul dvs.va recunoaste linistit copilul.