avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... La intrarea in vigoare a ACTA se inchid si saiturile ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

La intrarea in vigoare a ACTA se inchid si saiturile de socializare?

am inteles ca dc se aproba tratatul acta s-ar inchide si siturile de file-shareing. este adevarat? se inchide facebook, twitter? dar atat timp cat un site spre exemplu amazon imi permite sa fac share cu o anumit produs, atunci pe cine deranjeaza lucrul asta? multumesc!
Cel mai recent răspuns: Borsec , utilizator 21:55, 14 Februarie 2012
Se inchid site-urile de torrente deoarece sunt ilegale incalcandu-se drepturile de autor, drepturile conexe si drepturile sui generis. In principiu nu veti mai putea downloada filme, programe, muzica etc fara sa platiti. ACTA nu are legatura cu site-urile de socializare.
olimpia_ilie a scris:

Se inchid site-urile de torrente deoarece sunt ilegale incalcandu-se drepturile de autor, drepturile conexe si drepturile sui generis. In principiu nu veti mai putea downloada filme, programe, muzica etc fara sa platiti. ACTA nu are legatura cu site-urile de socializare.


=D>:tooth: Uraaa .Bine ca stiu sa pun bani deoparte. Fara suparare,dna Olimpia dar stiti de fapt cum functioneaza un "torrent"? Sau ce reprezinta? Stiti de fapt ce "gazduieste" acele site-uri de torrente? Si de ce a iesit lumea in strada impotriva ACt a? Nu stiti:slap:. File sharingu( schimbul de fisiere) e frate cu internetul in sine:kissing:. Daca ati sti ca la inceputuri au fost 4 calculatoare interconectate ale unei facultati,care apoi le-a interconectat cu alte 4 ale unei alte facultati.Si ce faceau ei? Yeeees file-sharing. Numai ca nu isi trimiteau mp3-uri ci adnotari ale unor studii.Adica mai mult un schimb de experienta. Omul a vrut dintotdeauna sa aiba sub control totul.Internetul ca si vremea nu poate fi controlat. desi se incearca din rasputeri.:banned:

Sa auzim de bine!
olimpia_ilie a scris:

Se inchid site-urile de torrente deoarece sunt ilegale incalcandu-se drepturile de autor, drepturile conexe si drepturile sui generis.


Legalitatea sau ilegalitatea se stabilesc in functie de continutul sitului de torrenting (regula aplicabila in general P2P-ului), nu de existenta sau inexistenta unor prevederi precum cele cuprinse in ACTA.

Ultima modificare: Marți, 14 Februarie 2012
cga43, utilizator
silviu3marian a scris:

olimpia_ilie a scris:

Se inchid site-urile de torrente deoarece sunt ilegale incalcandu-se drepturile de autor, drepturile conexe si drepturile sui generis. In principiu nu veti mai putea downloada filme, programe, muzica etc fara sa platiti. ACTA nu are legatura cu site-urile de socializare.


=D>:tooth: Uraaa .Bine ca stiu sa pun bani deoparte. Fara suparare,dna Olimpia dar stiti de fapt cum functioneaza un "torrent"? Sau ce reprezinta? Stiti de fapt ce "gazduieste" acele site-uri de torrente? Si de ce a iesit lumea in strada impotriva ACt a? Nu stiti:slap:. File sharingu( schimbul de fisiere) e frate cu internetul in sine:kissing:. Daca ati sti ca la inceputuri au fost 4 calculatoare interconectate ale unei facultati,care apoi le-a interconectat cu alte 4 ale unei alte facultati.Si ce faceau ei? Yeeees file-sharing. Numai ca nu isi trimiteau mp3-uri ci adnotari ale unor studii.Adica mai mult un schimb de experienta. Omul a vrut dintotdeauna sa aiba sub control totul.Internetul ca si vremea nu poate fi controlat. desi se incearca din rasputeri.:banned:

Sa auzim de bine!



ok, dar intre cele 4 calculatoare ale unei facultati si celelalte 4 ale celeilalte facultati parerea mea e ca isi trimiteau si drepturile de autor pt fisiere... dar ce ma amuza pe mine e ca lumea nu iese in strada pt ca se incalca drepturile fundamentale si democratia, ei sunt suparati ca nu mai pot sa dwd filme:))

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri privind legalitatea unei actiuni kenshy kenshy recent a aparut in presa locala de iasi un anunt privind o actiune antipiraterie informatica desfasurata de polita locala...redau linkurile unde se gasesc ... (vezi toată discuția)
Legi privind share-l prin dc++ raluca_ro raluca_ro buna sunt Raluca, nu stiu daca ma adresez cui trebuie dar as dori si eu niste lamuriri cu privire la niste legi, a circulat zilele acestea pe internet - ... (vezi toată discuția)
O mama disperata Baiatul meu, de 18 ani si jumatate, elev in clasa a XII-a a fost conectat prin programul Direct Connect (DC) la o retea de mii de utilizatori de calculatoare ... (vezi toată discuția)