Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura persoana internata in spital cu diagnostic ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura persoana internata in spital cu diagnostic encefalopatie, cu tulburari mentale, varsta 61 ani

Buna ziua, am urmatoarea intrebare: tatal meu in varsta de 61 de ani, este internat, de mai bine de o luna intr-un spital din Dolj cu diagnosticul encefalopatia hepatica cronica, boala este insotita de tulburari mentale. Are domicliul in Arges.
Un notar din Dolj ii poate elibera o procura? In ce conditii?
Ce limitare exista pentru aceasta procura?
Ma intereseaza daca persoana imputernicita poate ridica banii de la banca de pe numele lui.
Precizez ca suntem trei copii si este casatorit, sotia lui fiind si mama noastra.
Pe de alta parte vreau sa stiu daca odata obtinuta procura de unul dintre noi, ii va permite acestuia vanzarea unor bunuri: masina, terenuri etc, sau exista anumite limitari.
Multumesc mult pentru ajutor.
Vorbiti cu notarul, prezentand si documente din care sa reiasa diagnosticul.Oricum, chiar daca veti fi imputernicit, pentru actele de dispozitie probabil veti avea nevoie si de acordul instantei de tutela.
pentru ca notarul sa accepte sa autentifice o asemenea procura (de dispozitie) este necesar sa ii prezentati un certificat medico-legal din care sa rezulte ca tatal dvs are discernamant si poate incheia acte de dispozitie neasistat
Pentru a ridica banii din banca se face o procura speciala pr acest lucru, apoi daca doriti sa-i vindeti bunurile mai valoroase, se fac procuri speciale in acest sens, nu la general insiruite.. terenuri , masini, ci se identifica masina x cu toate datele acesteia, terenul y cu toate datele de identificare ale acestuia.
Procurile pot fi semnate de barbat daca are discermant sau pare ca ar avea. Dupa cum ziceti ca omul are ceva probleme mentale, notarul nu va accepta sa autentifice actele in aceste conditii.
notarul va accepta mai mult decat sigur daca prezentati un inscris prin care o persoana autorizata in acest scop atesta faptul ca mandantul are discernamant si poate dispune de bunurile sale.