Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare cladiri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare cladiri

Buna ziua,am urm situatie:Val cladir=364000;amortizarea calculata la data reevaluarii=30000;val dupa reevaluare=341000;mentionez ca nu a mai fost facuta alta reevaluare la cladirea respectiva.Inreg contabile ar fi:
Si.......mai departe nu sunt sigura
681-281 - 7000?????????????
bestb a scris:

Dvs. aveti diferenta negativa. Aceasta se trece in 681 si este nedeductibila.
Nu puteti folosi 105 in conditiile dvs.
Succes!

Exista 2 metode de reevaluare:
- metoda valorii brute: se reevalueza simultan atit val bruta cit si amortizarea pe baza unor coeficienti; se utilizeaza cind nu se poate determina val de piata
- metoda val nete: reevaluarea valorii nete stabilindu-se valoarea justa de piata.

Ordin 3055:
art 124
(5) Daca rezultatul reevaluarii este o descrestere a valorii contabile nete, aceasta se
trateaza ca o cheltuiala cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din
reevaluare nu este înregistrata o suma referitoare la acel activ (surplus din reevaluare) sau
ca o scadere a rezervei din reevaluare prezentata în cadrul elementului "Capital si
rezerve", cu minimul dintre valoarea acelei rezerve si valoarea descresterii, iar eventuala
diferenta ramasa neacoperita se înregistreaza ca o cheltuiala.

In primul rind trebuie aflata valoarea contabila neta (212-2812) pt a se stabili daca exista o crestere sau decsrestere in urma reevaluarii. Apoi, daca exista o rezerva din reevaluare anterioara pt acel activ, aceasta se diminueaza cu eventuala micsorare, iar daca aceasta rezerva nu acopera micsorarea se trece pe chelt (nedeductibile) diferenta.

Faptul ca reevaluarea stabileste o val de piata de 1105000 lei, val de intrare fiind de 1272000 lei, nu inseamna ca este vorba de o scadere in urma reevaluarii, doarece val contabila neta a imobilizarii reevaluate este de 1001000 lei (1272000 -271000).
In cazul prezentat este vorba de o crestere a valorii nete in urma reevaluarii.

Notele sint:
2812 = 212 271000 lei
212 = 105 104000 lei.
t.simona, utilizator