Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am fost reangajat pe postul detinut anterior, trebuie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am fost reangajat pe postul detinut anterior, trebuie sa restitui indemnizatia de somaj?

trebuie sa returnez somajul inapoi la AJOFM in cazul cand am fost reangajat pe postul detinut anterior si beneficiez de plata salariilor de la concediere si pana la reincadrarea efectiva pe post in urma unei hotarari judecatoresti.
Ati facut o constatare corecta.
Da. in aceasta situatie se presupune ca ati primit o plata nedatorata ..
nu stii nimic,unde se afla aceasta reglementare in legea somajului?
Este si alte prevederi care sunt aplicabile in cazul dvs ... cititi mai bine si Legea nr.76/2002 ... ca efect al reintegrarii dvs pe perioada respectiva veti primi salarii si nu indemnizatia de somaj ...

Legea nr.76/2002
Art. 47.
(1) Sumele acordate în mod necuvenit din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, precum şi orice alte debite constituite la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, altele decât cele provenind din contribuţii, se recupereazã pe baza deciziilor emise de agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã sau, dupã caz, de centrele regionale de formare profesionalã a adulţilor, care constituie titluri executorii.

(2) Sumele prevãzute la alin. (1) se recupereazã de la beneficiari în termenul general de prescripţie legal.
(3) Sumele rãmase nerecuperate de la beneficiarii decedaţi nu se mai urmãresc.