Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul pe cladiri persoane fizice
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul pe cladiri persoane fizice

Buna ziua,
Am un apartament (56 m²) pentru care am platit in fiecare an pana in 2011 inclusiv impozitul pe locuinta ( ~90 RON). In 2011 am avut nevoie de un act de neurmarire fiscala moment in care am fost instiintat ca am o restanta de plata (~100 RON) la impozitul local ce reprezinta valoarea impozabila a suprafetei balconului (10 m²) aferent apartamentului, pentru care se plateste retroactiv impozit conform Legii 571/2003. Va rog sa-mi spuneti daca e corecta impozarea suprafetei balconului cat si daca se poate aplica retroactiv plata acestui impozit (unde probabil intra si penalitati), atat timp cat am fost un bun platnic si nu aveam restante in momentul in care am achitat impozitul pe 2011 si cum trebuie sa procedez pentru a rezolva aceasta situatie? Va multumesc!
formulati contestatie conform art.176 si urmatoarele din Codul de procedura fiscala, la primar. Cel putin veti primi lamuririle necesare..
GUVERNATOR MG, Consilier juridic
Nu inteleg ce legatura are problema semnalata de mine cu insolvabilitatea?
ART. 176
Insolvabilitatea
(1) În sensul prezentului cod, este insolvabil ....
1. Da , este corecta impozitarea balcoanelor :
Confor Codului fiscal (legea 571/2003) art 251
"4) Suprafaţa construită desfăşurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafeţelor secţiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafeţele podurilor care nu sunt utilizate ca locuinţă şi suprafeţele scărilor şi teraselor neacoperite"
[ link extern ]
2. Conform codului de procedura fiscala - va impoziteaza pe ultimii 5 ani(5 ani termenul de prescriere)
3. Conform HG 1723/2004 - in fiecare an trebuia sa primiti o "instiintare de plata " cu obligatiile pe care le aveati de achitat la bugetul local :
Art. 5
În prima lună a anului primarii comunică fiecărui contribuabil, în scris, principalele activităţi de interes public desfăşurate în anul încheiat, precum şi obiectivele şi sarcinile pentru anul în curs, conform modelului prevăzut în anexa nr. 2. iar in aceasta anexa este o nota :
NOTÃ:
Scrisorii i se anexează "Înştiinţarea de plată" referitoare la obligaţiile fiscale pentru anul în curs, precum şi precizări privind facilităţile la achitarea acestora şi modalităţile de plată.

[ link extern ]

Daca ati primit in fiecare an o astfel de instiintare de plata si dvs ati platit cat era trecut in instiintarea de plata e sigur ca dumnealor au gresit.

carmen01011958 a scris:

1. Da , este corecta impozitarea balcoanelor :
Confor Codului fiscal (legea 571/2003) art 251
"4) Suprafaţa construită desfăşurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafeţelor secţiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol, exceptând suprafeţele podurilor care nu sunt utilizate ca locuinţă şi suprafeţele scărilor şi teraselor neacoperite"
[ link extern ]
2. Conform codului de procedura fiscala - va impoziteaza pe ultimii 5 ani(5 ani termenul de prescriere)
3. Conform HG 1723/2004 - in fiecare an trebuia sa primiti o "instiintare de plata " cu obligatiile pe care le aveati de achitat la bugetul local :
Art. 5
În prima lună a anului primarii comunică fiecărui contribuabil, în scris, principalele activităţi de interes public desfăşurate în anul încheiat, precum şi obiectivele şi sarcinile pentru anul în curs, conform modelului prevăzut în anexa nr. 2. iar in aceasta anexa este o nota :
NOTÃ:
Scrisorii i se anexează "Înştiinţarea de plată" referitoare la obligaţiile fiscale pentru anul în curs, precum şi precizări privind facilităţile la achitarea acestora şi modalităţile de plată.

[ link extern ]

Daca ati primit in fiecare an o astfel de instiintare de plata si dvs ati platit cat era trecut in instiintarea de plata e sigur ca dumnealor au gresit.

Nu am primit astfel de instiintari de plata in nici un an, eu am platit la inceputul fiecarui an la casieria primariei conform chitantei primite. Azi am fost sa-mi achit datoriile si pe langa impozitul anual+impozitul pe balcon am mai platit si 70 RON penalizari de intarziere adica(110+117+70=297). Sunt indignat ca am ajuns bataia de joc a unor functionari platiti din bani publici . Exista o modalitate de a contestare in vederea recuperarii macar a penalizarilor sau doar prin deschidere de actiune la tribunal?
Da puteti face o contestatie la plata sumelor accesorii, invocand faptul ca ati platit in fiecare an atat cat au calculat inspectorii(dumnealor aveau datoria de a calcula corect impozitul in baza actelor depuse la dosarul fiscal. Va sfatuiesc sa va inscrieti si in audienta la primar si sa-i explicati situatia creata.