Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitul pe cladiri persoane fizice
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitul pe cladiri persoane fizice

Buna ziua,
Am un apartament (56 m²) pentru care am platit in fiecare an pana in 2011 inclusiv impozitul pe locuinta ( ~90 RON). In 2011 am avut nevoie de un act de neurmarire fiscala moment in care am fost instiintat ca am o restanta de plata (~100 RON) la impozitul local ce reprezinta valoarea impozabila a suprafetei balconului (10 m²) aferent apartamentului, pentru care se plateste retroactiv impozit conform Legii 571/2003. Va rog sa-mi spuneti daca e corecta impozarea suprafetei balconului cat si daca se poate aplica retroactiv plata acestui impozit (unde probabil intra si penalitati), atat timp cat am fost un bun platnic si nu aveam restante in momentul in care am achitat impozitul pe 2011 si cum trebuie sa procedez pentru a rezolva aceasta situatie? Va multumesc!
Degeaba reclami tot la ei. Eu am platit integral impozitul pe un teren pentru ca aveam nevoie la succesiune. Peste un an m-am trezit cu hartie de executare silita, aveam restante din acel an si nu intelegeam. M-au luat ca poate nu am avut toti banii, ca poate nu am platit decat pe jumatate de an. Asta nu era posibil, pentru succesiune mi s-a cerut plata integrala. Am aflat dupa inca un an ca au schimbat categoria de impozitare la teren. Cand i-am intrebat de ce nu au anuntat raspunsul a fost ca ei nu anunta. Deci cine plateste la inceputul anului sa mai dea un telefon pe la sfarsit daca nu vrea surprize...