Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GARDUL DINTRE VECINI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GARDUL DINTRE VECINI

BUNA
AM SI EU O INTREBARE......CINE FACE GARDUL CE DESPARTE CURTILE DINTRE MINE SI VECINUL?
MOMENTAN ESTE UN GARD VECHI SI AS VREA SA IL SCHIMBAM, AS VREA SA PARTICIPE SI VECINUL LA TOT .CUM AR FI LEGAL?
Gardul dintre cele doua proprietati se prezuma ca este comun daca nu exista dovezi contrare.
Pentru a inlocui gardul existent daca este vechi si nu-si mai indeplineste functia atunci va trebui sa consultati vecinul si sa luati hotararea impreuna.
Legea prevede ca orice proprietar poate obliga pe vecinul sau la graniruirea proprietatii lipite de cu sa, cheltuielile fiind in sarcina amandurora.