Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren agricol extravilan in oras - ce solutii exista ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren agricol extravilan in oras - ce solutii exista pentru a ramane in posesia terenului cumparat?

Va salut pe toti cei care cititi aceste randuri.!
Am o mare rugaminte catre cei care ma pot ajuta in problema mare in care am ajuns.

In 2011 ianuarie am cumparat un teren arabil extravilan de 880 metri patrati cu toate actele in regula. L-am intabulat, l-am declarat la registrul agricol si am platit impozitul .
Vanzatorul mi-a aratat schita terenului si am obresvat ca e un dreptunghi in care era notat parcela 93/4/d/2.pe care am cumparat-o ulterior prin notar. Vanzatorul totusi mi-a indicat si mi-a batut tarusi intr-o alta parcela la 200 m de parcela din schita. Am ocupat acea parcela indicata de vanzator.si am inceput sa ma gospodaresc. Am ingradit parcela , construit un wc, forat o fantana si am achizitionat un container modul. In septembrie am fost cuntactat de o domnisoara care a zios ca eu stau pe terenul ei. M-am interesat din nou la cadastru si am aflat cu stupoare ca parcela care apare pe schita si in acest moment este o cale de acces la 12 parcele, de 3 m. lat si lung de 289m. Domnisoara nu a stat decat o luna si jumatate si mi-a intentat un proces civil pt. grantuire si un alt proces penal pt. ocupare abuziva pe care la ora actuala s-a demonstrat la politie ca sunt de buna credinta pe locul care il ocup. Am facut o expertiza extrajudiciara la care s-au constatat ca defapt toate parcelele au fost create fara cale de acces is intabulate ceea ce prin lege nu se permite. Sunt proprietar de drun (cale de acces). Vanzatorul meu mai are o parcela de 1000 m.patrati pe care din gresala au fost anulati prin declaratie la notar. In acest moment se incearca repunerea in posesie ca sa fiu despagubit, adica in caz de judecata sa il poata da in schimbdomnisoarei.
Toate suprafetele exista care sunt inscrise in CF. S-a ajuns la situatia de a-mi vinde un drumdin neglijenta a 6-7 topografi, a notarului, a cadastrului si a CF-ului.
Domnisoara nu a fost la teren de 7 ani si recunoaste. Ea are doua parcele de 861 m patrati in total 1720m. Cere o suma de trei ori pretul real (1000 euro/ arie fara utilitati) si incearca sa profite de aceasta situatie cu toate ca s-a dovedit dupa expertiza ca terenul ei nu incape in acel loc ca suprafata, nu are cale de acces si a fost intabulat ilegal.
Vanzatorul nu a stiut ca parcela care mi-a vandut-o este cale de acces fiind un teren fara sarcini , iar dupa mine a mai vandut doua parcele lang mine in februarie si martie 2011.
Puteam sa aleg un alt top.
Va rog sa ma sfatuiti care sunt urmatorii pasi ca sa raman pe acel teren pe care il ocup de buna cedinta, momentan deoarece am facut si o investitie de aproximativ 1000 euro
Va multumesc anticipat pt. sfaturi si va voi urmari pe acest forum solutiile dumneavoastra.
stelisor a scris:

Va salut pe toti cei care cititi aceste randuri.!
Am o mare rugaminte catre cei care ma pot ajuta in problema mare in care am ajuns.

In 2011 ianuarie am cumparat un teren arabil extravilan de 880 metri patrati cu toate actele in regula. L-am intabulat, l-am declarat la registrul agricol si am platit impozitul .
Vanzatorul mi-a aratat schita terenului si am obresvat ca e un dreptunghi in care era notat parcela 93/4/d/2.pe care am cumparat-o ulterior prin notar. Vanzatorul totusi mi-a indicat si mi-a batut tarusi intr-o alta parcela la 200 m de parcela din schita. Am ocupat acea parcela indicata de vanzator.si am inceput sa ma gospodaresc. Am ingradit parcela , construit un wc, forat o fantana si am achizitionat un container modul. In septembrie am fost cuntactat de o domnisoara care a zios ca eu stau pe terenul ei. M-am interesat din nou la cadastru si am aflat cu stupoare ca parcela care apare pe schita si in acest moment este o cale de acces la 12 parcele, de 3 m. lat si lung de 289m. Domnisoara nu a stat decat o luna si jumatate si mi-a intentat un proces civil pt. grantuire si un alt proces penal pt. ocupare abuziva pe care la ora actuala s-a demonstrat la politie ca sunt de buna credinta pe locul care il ocup. Am facut o expertiza extrajudiciara la care s-au constatat ca defapt toate parcelele au fost create fara cale de acces is intabulate ceea ce prin lege nu se permite. Sunt proprietar de drun (cale de acces). Vanzatorul meu mai are o parcela de 1000 m.patrati pe care din gresala au fost anulati prin declaratie la notar. In acest moment se incearca repunerea in posesie ca sa fiu despagubit, adica in caz de judecata sa il poata da in schimbdomnisoarei.
Toate suprafetele exista care sunt inscrise in CF. S-a ajuns la situatia de a-mi vinde un drumdin neglijenta a 6-7 topografi, a notarului, a cadastrului si a CF-ului.
Domnisoara nu a fost la teren de 7 ani si recunoaste. Ea are doua parcele de 861 m patrati in total 1720m. Cere o suma de trei ori pretul real (1000 euro/ arie fara utilitati) si incearca sa profite de aceasta situatie cu toate ca s-a dovedit dupa expertiza ca terenul ei nu incape in acel loc ca suprafata, nu are cale de acces si a fost intabulat ilegal.
Vanzatorul nu a stiut ca parcela care mi-a vandut-o este cale de acces fiind un teren fara sarcini , iar dupa mine a mai vandut doua parcele lang mine in februarie si martie 2011.
Puteam sa aleg un alt top.
Va rog sa ma sfatuiti care sunt urmatorii pasi ca sa raman pe acel teren pe care il ocup de buna cedinta, momentan deoarece am facut si o investitie de aproximativ 10000 euro
Va multumesc anticipat pt. sfaturi si va voi urmari pe acest forum solutiile dumneavoastra.