avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

sunt nascut in anul 1957 ,am lucrat 31 ani in acelas loc de munca, prin sentinta civila am obtinut perioada :1975-2001 grupa 1 de munca (ord.50/199o) si perioada 2001 -2007 conditii speciale( legea226/2006.), cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta.?
Ultima modificare: Duminică, 12 Februarie 2012
mateiiancu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:18, 26 Februarie 2012
multumesc mult pentru raspuns, totul este in regula cu exceptia adeverintei; societatea mi-a eliberat adeverinta conform anexei14 si nu anexei 12 ,cred ca aici este problema.

Daca adeverinta este emisa potrivit modelului prezentat in anexa 14 a HG nr. 257/2011, inseamna ca locul de munca nu este avizat in conditii speciale, asa cum prevede art. 123 din HG nr. 257/2011. Avizul pentru conditii speciale era/este treaba angajatorului dvs. In aceasta situatie veti iesi la pensie potrivit pct. 1 din mesajul meu anterior.
Ultima modificare: Duminică, 26 Februarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie, activitate in grupa i de munca ionicabotezatu ionicabotezatu Sunt barbat, am 57 de ani, 38 de ani vechime in munca, dintre care 23 de ani in grupa a II-a. Tinand cont de dispozitiile art.52 si 53 din Hotararea nr. ... (vezi toată discuția)
Nu inteleg de ce nu ma incadrez la grupa speciala de munca? bg2 bg2 Nu inteleg de ce nu ma incadrez la grupa speciala de munca daca pe adeverinta eliberata de angajator scrie: In perioada 31.03.1990-01.04.2001 a fost incadrat ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie andreeamuresan andreeamuresan buna ziua, as vrea s astiu cand poate iesi tata la pensie, e nascut in septembrie 1959, cu o vechime in munca in grupa 1 de 23 ani si 6 luni, armata 18 ... (vezi toată discuția)