Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

sunt nascut in anul 1957 ,am lucrat 31 ani in acelas loc de munca, prin sentinta civila am obtinut perioada :1975-2001 grupa 1 de munca (ord.50/199o) si perioada 2001 -2007 conditii speciale( legea226/2006.), cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta.?
mateiiancu, utilizator
multumesc mult pentru raspuns, totul este in regula cu exceptia adeverintei; societatea mi-a eliberat adeverinta conform anexei14 si nu anexei 12 ,cred ca aici este problema.

Daca adeverinta este emisa potrivit modelului prezentat in anexa 14 a HG nr. 257/2011, inseamna ca locul de munca nu este avizat in conditii speciale, asa cum prevede art. 123 din HG nr. 257/2011. Avizul pentru conditii speciale era/este treaba angajatorului dvs. In aceasta situatie veti iesi la pensie potrivit pct. 1 din mesajul meu anterior.
Gabriela Pintea, Consilier juridic