Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna ziua, as vrea s astiu cand poate iesi tata la pensie, e nascut in septembrie 1959, cu o vechime in munca in grupa 1 de 23 ani si 6 luni, armata 18 luni.
vechime totala 38 ani 11 luni si 15 zile.
La implinirea varstei de 60 de ani benefiicind de o reducere de 5 ani din varsta standard de 65 de ani, pentru cei 23 de ani lucrati in conditii deosebite.
Daca activitatea si unitatea la care a lucrat se regasesc nominalizate in anexele 2 si 3 din legea 263/2010 nu mai vorbim de gr,1 ci de conditii speciale si atunci reducerea este de 11 ani si 6 luni din 65.
da multumesc . am mai primit un raspuns de la o persoana care mi-a calculat reducerea cu 11 ani.

am verificat anexele 2 si 3 din legea 263/2010si se regasesc si activitatea si unitatea in ele.pentru dosar are nevoie de adeverinta de vechime dar anume ce tre sa contina ea, sau mai bine zis ce acte sunt necesare pentru intocmirea dosarului? va multumesc
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Aveti nevoie de adeverintele dupa model anexa 12-15 la hg 257 din 2011
Varsta standard de pensionare se reduce cu 11 ani numai daca sunt indeplinite cele trei conditii prevazute la art. 123, alin. (1) din HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010. Altfel spus, nu este suficient ca activitatea sa fie prevazuta in anexa 2 a Legii nr. 263/2010 iar unitatea sa se regaseasca in anexa 3 a Legii nr. 263/2010. Mai trebuie ca locul de munca sa fi fost avizat in conditii speciale.
Art. 123
(1) Se asimileaza stagiilor de cotizare in conditii speciale perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, in care asiguratii au desfasurat activitati dintre cele prevazute in anexa nr. 2 la lege, pe durata programului normal de lucru din fiecare luna, numai in locurile de munca avizate in conditii speciale din cadrul unitatilor prevazute in anexa nr. 3 la lege, activitati incadrate, potrivit legislatiei anterioare acestei date, in grupa I de munca.
(2) Dovedirea acestor stagii de cotizare se face cu carnetul de munca, completat potrivit prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, si/sau cu adeverinte eliberate, potrivit legii, de angajatorul la care a lucrat persoana respectiva sau, dupa caz, de institutia care a preluat arhivele acestuia. Modelul adeverintei este prezentat in anexa nr. 12.