Forum Discuţii juridice Executare silită urgent credit bancar executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

urgent credit bancar executare silita

am un credit bancar aflat in executare silita , executorul bancar mi-a pus poprire pe conturi cu suma X , am acumulat suma in cont , a fost livrata catre banca creditoare iar acum mai am de platit aproape inca o data suma x . Este corecta procedura ca executorul bancar fara hotarare judecatoreasca sa puna poprire pe cont . De unde pot afla dobanzile care se percep ?
faceti contestatie la executare - in instanta...si ceretile dovezi, eventual propuneti expertiza
voi raspunde tot aici:
...din cate stiu...contractele cu banca sunt cu titlu executoriu...insa trebuie verificat contractul si actele aditionale ale acestuia...
sebastian-barbulescu, utilizator
totusi, are voie executorul bancar fara hotarare judiciara sa faca popriri ?
duman04, utilizator
Contractele de credit si contractele de garantie accesorii acestuia sunt titluri executorii, conform legii. Executorul nu are nevoie de o alta hotarare, doar face cerere de incuviintare a executarii silite.
Cuantumul creanti il comunica banca. Daca considerati ca este cazul, faceti contestatie la executare.