Forum Discuţii juridice Executare silită explicatie termeni dintr-o somatie de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

explicatie termeni dintr-o somatie de executare silita

Va rog ,explicati-mi ce inseamna bunuri detinute de un tert?
art. 411

(1)Dacă în termen de o zi de la primirea somaţiei debitorul nu plăteşte suma datorată, executorul judecătoresc de pe lângă instanţa de executare va proceda la sechestrarea bunurilor mobile urmăribile ale debitorului, chiar dacă acestea sunt deţinute de un terţ.
Daca se afla ca bunurile dvs sunt in grija/folosinta unei alte persoane , se poate pune sechestru si pe acel bun
Din textul; mentionat rezulta ca exista impotriva dvs demarata o executare silita asupra bunurilor dvs mobile,care pot fi executate si in situatia in care se probeaza ca acestea sunt detinute de catre un tert