Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca se poate face ceva in conditiile in care la indemnizatia de somaj s-au luat in calcul si salariile compensatorii iar acum se solicita inapoierea sumei calculata pe aceste salarii compensatorii. Din cate stiu in baza de calcul a indemnizatiei nu intra si salariile compensatorii, dar avand in vedere ca ei au gresit, ei sa suporte "paguba", nu?...Multumesc!
Ei au gresit, dvs. ati luat banii.
Chiar daca ei au gresit, dvs sunteti obligat sa inapoiati banii ...
Art. 47 din Legea nr.76/2002 :
(1) Sumele acordate în mod necuvenit din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, precum şi orice alte debite constituite la bugetul asigurãrilor pentru şomaj, altele decât cele provenind din contribuţii, se recupereazã pe baza deciziilor emise de agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã sau, dupã caz, de centrele regionale de formare profesionalã a adulţilor, care constituie titluri executorii.
(2) Sumele prevãzute la alin. (1) se recupereazã de la beneficiari în termenul general de prescripţie legal.
(3) Sumele rãmase nerecuperate de la beneficiarii decedaţi nu se mai urmãresc.

Multumesc!