Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I si II de munca si calcul varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I si II de munca si calcul varsta pensionare

Buna ziua,
Am intrebat anul trecut in iulie despre acest subiect, detalii se pot gasi la: Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

In continuarea acelui subiect (din pacate nu am gasit modalitatea de a pune o noua inntrebare chiar acolo) avem ceva probleme. Mai exact la perioada lucrata:
4) 5 ani 10 luni 25 zile ( Avicola 07.1988 - 06.1994)
la plecarea din unitate s-a eliberat adeverinta in care se specifica:
"...functia de mecanic sudor ferma de la data de 05.07.1988 pana la data de 01.06.1994 si se incadreaza in grupa a II-a de munca conform ordinului 125/1990, anexa 2, poz 90 si adresa 5527/1991, pct 7 al MMMPS cu respectarea metodologiei Ord 50/1990 in procent de 100%"

Ulterior, uitand unde a pus adeverinta unitatii, tatal meu a mers la lichidator pentru o noua adeverinta, doar ca aceasta nu a mai fost identica ci spune:
"...a fost salariat in cadrul S.C. Avicola in perioada 05.07.1988 - 01.06.1994 in functia de Mecanic sudor intretinere. A lucrat in locuri de munca ce se incadreaza in grupa 2 - conf.ORD, MMPS 501990 completat cu scrisoarea MMPS nr 155 MB1998 si scrisoarea MMPSnr 3822000, in procent de 70% anexa 2, poz.179 pct B si HCMM nr.681998"

Dupa cum se poate observa in adeverinta de la lichidator atat documentele legislative sunt mai multe (si au data de emitere ulterioara plecarii tatalului meu din unitatea respectiva) cat si procentul este modificat, fiind micsorat la 70%.

La dosarul de pensionare am mers cu adeverinta initiala si ni s-a spus ca trebuie cea in format nou.

Intrebarile noastre sunt urmatoarele:
1. care adeverinta are datele corecte?
2. de ce adeverinta 2 contine trimiteri la acte ce au fost emise dupa plecarea salariatului din unitate? si daca este corect asa
3. ce format nou trebuie respectat pentru dosarul de pensie?

Va multumim foarte mult pentru sprijinul acordat.
De data aceasta ati pus intrebari la care nu cred sa aiba cineva raspunsuri fara sa aiba acces la arhiva fostului angajator.

Lichidatorul se refera la Scrisoarea Ministerului Muncii nr. 382/08.11.2000, care a completat Scrisoarea Ministerului Muncii nr. 155/31.03.1998 de incadrare in grupa II de munca a activitatilor si categoriilor profesionale din agricultura. O puteti citi accesand linkul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/con...

Aceste acte ale Ministerului Muncii sunt utilizate pentru toti cei care au lucrat in agricultura si care, atunci cand si-au desfasurat efectiv activitatea, nu au fost nominalizati ca persoane care au lucrat in grupa II de munca. Daca va uitati la pozitia 179, pct. B din Scrisoarea nr. 382/2000, gasiti ca beneficiaza de incadrare in grupa II de munca personalul muncitor si de intretinere din cadrul fermelor (mecanic, electrician, sudor etc.) in procent de maxim 70% din timpul efetiv lucrat.

anastancu a scris:
1. care adeverinta are datele corecte?

Asa cum v-am spus mai sus, la aceasta intrebare va poate raspunde numai o persoana care are acces la arhiva fostului angajator al tatalui dvs. Insa s-ar putea sa aiba dreptate lichidatorul. Talui dvs. i s-a emis adeverinta in 1994, insa scrisorile Ministerului Muncii au aparut ulterior. Procentul de 70% este impus chiar prin aceste scrisori.

anastancu a scris:
2. de ce adeverinta 2 contine trimiteri la acte ce au fost emise dupa plecarea salariatului din unitate? si daca este corect asa

Da, este corect, si am scris mai sus in ce conditii devine aplicabila Scrisoarea Ministerului Muncii nr. 382/2000.

anastancu a scris:
3. ce format nou trebuie respectat pentru dosarul de pensie?

Anexa nr. 14 a HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Va multumim mult pentru raspuns, macar avem un punct de plecare.
Weekend placut! :)