Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa a II-a de munca in agricultura
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa a II-a de munca in agricultura

la ce articol se gaseste meseria de sudor in agricultura din legea 50/90 pentru iesirea la pensie
mihay75, utilizator
mihay75 a scris:
la ce articol se gaseste meseria de sudor in agricultura din legea 50/90 pentru iesirea la pensie

:)
Nu se gaseste in Ordinul nr. 50/1990, ci in scrisoarea Ministerului Muncii nr. 382/2000. Va rog sa reveniti cu date exacte din carnetul de munca referitoare la locul dvs. de munca si la activitatea desfasurata.

La o prima vedere, am gasit doar sudor care a lucrat in sere de tip industrial.
mihay75 a scris:
tatal meu a lucrat in perioada 29 03 1978 pana la 01 05 1996 la sc agromec roseti calarasi (fost sma roseti inainte de 1990) avand meseria de sudor. in cartea de munca este specificata doar meseria de sudor dar nu este specificificata grupa a 2 de munca avand doar o adeverinta eliberata ,in anul 1996 in schimb in perioada de dupa 1 mai 1996 in cartea de munca este acordata gr.a 2 a de munca in procent de 100% conf.ordinului 50/90 tot ptr.meseria de sudor dar nu specifica articolul din acest ordin .as dori sa intreb inainte de 1990 se acorda catre fostele sectii de mecanizare in agricultura pentru meseria de sudor grupa a 2 a de munca?va multumesc

Va rog sa reveniti cu date in continuarea topicului. Apasati butonul "raspunde", scrieti ceea ce doriti sa scrieti, apoi apasati "publica mesaj".

Nu stiu daca are importanta cum se acordau grupele de munca pentru cei care au lucrat in agricultura inainte de 1990. Ceea ce stiu, insa, este ca aceste persoane beneficiaza in prezent de grupa II de munca potrivit anexei la Scrisoarea Ministerului Muncii nr. 155/31.03.1998, astfel cum a fost modificata prin Scrisoarea Ministerului Muncii nr. 392/08.11.2000 de incadrare in grupa II de munca a locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale din agricultura.

Aceste Scrisori ale Ministerului Muncii completeaza Ordinul nr. 50/1990 si, desi completarile nu sunt publicate in Monitorul Oficial, casele de pensii tin cont de adeverintele in care se mentioneaza Scrisorile MM ca temei legal al activitatii lucrate in grupa II de munca.

Potrivit Scrisorii Ministerului Muncii nr. 382/08.11.2000, beneficiaza de incadrare in grupa II de munca sudorii care:
-au lucrat in sere de tip industrial (anexa 2, poz. 173 din Ordinul nr. 50/1990);
-au lucrat in ferme si complexe zootehnice (anexa 2, poz. 179 din Ordinul nr. 50/1990).
Buna ziua!
Cum aş putea intra in posesia faimoasei scrisori cu nr. 328/2000?
Am nevoie de ea deoarece trebuie să eliberez astfel de adeverinţe.. cu încadrarea în grupa a II a de muncă şi nu pot ajuta oameni care au întradevăr nevoie de ea pentru pensie! V-aş fi recunoscătoare dacă o puteţi posta să o pot descărca sau să-mi indicaţi modalitatea de intra în posesie a ei!
Va mulţumesc!

O zi bună!
@camelia_crac

Faimoasa scrisoare... :)

Gasiti Scrisoarea Ministerului Muncii nr. 382/2000 in "Documente utile". Accesati link-ul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/con...
Gabriela Pintea, Consilier juridic
tatal meu a lucrat in perioada,1,05,1978 pana la 1,04,1980 la sc agromec roseti calarasi (fost sma roseti inainte de 1990)avand meseria de sofer.in cartea de munca este specificat doar meseria de sofer da nu este specificata grupa a 2 de munca,as dori sa intreb inainte de 1990 se acorda catre fostele sectii de mecanizare in agricultura pentru meseria de sofer grupa a 2 a de munca ? va multumesc.