Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... confidential?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

confidential?

Salariul de merit,primele si suplimentele sunt confidentiale? Ma refer la nume, nu la sume.Ce document face referire la acest lucru? E vorba de institutie de stat,fara ccm pentru angajati.
Conform Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici - republicata la data de 29.05.2007:
Art. 46. - Functionarii publici au obligatia sa pastreze secretul de stat, secretul de serviciu, precum si confidentialitatea in legatura cu faptele, informatiile sau documentele de care iau cunostinta in exercitarea functiei publice, in conditiile legii, cu exceptia informatiilor de interes public.
Art. 2. - (3) Activitatile desfasurate de functionarii publici, care implica exercitarea prerogativelor de putere publica, sunt urmatoarele: ....
e) gestionarea resurselor umane si a resurselor financiare;