avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bilant 31.12.2011
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bilant 31.12.2011


Buna ziua tuturor!
As dori sa aflu care sunt anexele la bilant pentru:
-forma prescurtata
-forma simplificata
Am intocmit bilantul in forma prescurtata si la validare mi se cere sa atasez o multime de anexe scanate. Am auzit ca pentru forma simplificata, in afara de F10, F20, F30 si F40 este de ajuns numai raportul administratorului. Sunt un SRL micut, mai mult ma chinuiesc cu declaratii, situatii financiare decat cu activitatea in sine. V-as ruga sa-mi sugerati cum sa fac sa nu ma mai complic.
Va multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 08:58, 14 Februarie 2012
Uitati-va pur si simplu pe ANAF la programe utile si aveti acolo toate raspunsurile.
Bibike a scris:


Buna ziua tuturor!
As dori sa aflu care sunt anexele la bilant pentru:
-forma prescurtata
-forma simplificata
Am intocmit bilantul in forma prescurtata si la validare mi se cere sa atasez o multime de anexe scanate. Am auzit ca pentru forma simplificata, in afara de F10, F20, F30 si F40 este de ajuns numai raportul administratorului. Sunt un SRL micut, mai mult ma chinuiesc cu declaratii, situatii financiare decat cu activitatea in sine. V-as ruga sa-mi sugerati cum sa fac sa nu ma mai complic.
Va multumesc anticipat.





Formatul electronic al situaţiilor financiare anuale la 31 decembrie 2011 si al situaţiilor financiare anuale simplificate la 31 decembrie 2011, generat prin programele de asistenţă, consta într-un fisier PDF având atasat un fisier xml, care contin formularele cod 10, cod 20, cod 30 si cod 40, la care trebuie atasat si un fisier cu extensia zip. Fisierul cu extensia zip va contine documentele cerute de lege (de exemplu: note explicative la situatiile financiare anuale, situatia modificărilor capitalului propriu si situatia fluxurilor de numerar, după caz; raportul administratorilor; raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, după caz; propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile; declaratia scrisă a persoanelor prevăzute la art. 10 alin. (1) din legea contabilitătii, prin care îsi asumă răspunderea pentru întocmirea situatiilor financiare anuale) scanate alb-negru, lizibil, si cu o rezolutie care sa permita încadrarea în limita a 10 MB a fisierului PDF la care este atasat fisierul zip.


George1962 a scris:

Uitati-va pur si simplu pe ANAF la programe utile si aveti acolo toate raspunsurile.


La programe utile , util in 2012 este doar programul de OP
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
[ link extern ]
Asta este adresa care apare pe ANAF/Programe utile/Situatii financiare.Cred ca n-am gresit deloc dand o scurtatura.
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere bilant on-line claudiaP claudiaP Buna dimineata, Spuneti-mi va rog pentru depunerea bilantului on -line anexele mele sunt intocmite in word. Acestea trebuiesc semnate de catre administrator ... (vezi toată discuția)
Bilant 2012 OOANA1977 OOANA1977 Ce se depune la bilant, este primul an in care depun,Va rog ma poate ajuta cineva? (vezi toată discuția)